Povećanje izvoznih i smanjenje uvoznih cijena
Izvozne cijene iz Republike Srpske u drugom tromjesečju ove godine veće su za 1,7 odsto, dok su uvozne niže za 2,7 odsto u odnosu na prošlogodišnji nivo, podaci su Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske.
Najveći procentualni rast izvoznih cijena u drugom kvartalu ove godine od 7,8 odsto zabilježen je kod sirovih nejestivih materija, dok su uvozne cijene u toj kategoriji ostale na istom niovu iz prošle godine.
Rast izvoznih cijena od sedam odsto bio je kod životinjskih i biljnih ulja, masti i voskova, a rast uvoznih cijena u toj kategoriji 6,9 odsto.
U posmatranom periodu izvozne cijene hrane i živih životinja niže su za 3,1 odsto, a uvozne cijene u toj kategoriji niže su za 0,1 odsto, dok su kod pića i duvana izvozne cijene veće za 3,8 odsto, a uvozne za 0,1 odsto.
Kod hemijskih proizvoda došlo je do smanjenja izvoznih cijena za 2,5 odsto, a uvoznih za 0,2 odsto, dok je kod mašina i transportnih sredstava došlo do rasta izvoznih cijena za tri osto, a uvoznih za 3,3 odsto.
Ekonomista Đurđica Stojadinović rekla je Srni da je povećanje izvoznih i smanjenje uvoznih cijena nastalo usljed umanjenje sposobnosti izvoznika u odnosu na uvoznike u stvaranju konkurencije putem cjenovne elastičnosti, kao i sposobnosti ponude većeg obima roba.
“Izvoznici su u startu u nepovoljnijem položaju od uvoznika usljed politike valutnog odbora koju vodi Centralna banka BiH gdje je fiksan kurs KM i eura, i na to se sada dodaju veliki troškovi kapaciteta, zastarjelost tehnološkog procesa, ali i veličine poslovnih subjekata koji ne mogu da se koriste ekonomijom velikog obima”, navela je Stojadinovićeva.
Ona je dodala da u stvaranju nižih cijena uvoza od izvoza ulogu igraju i različite vrste subvencija, premija, dotacija i sličnih davanja koje u sebi sadrži proizvod koji iz vana stiže na naše tržište, da li je to nov ili modifikovan postojeći proizvod i slično.