Povećanje izvoza mesa u Tursku kroz projekt za 1.000 bh. porodica
Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić i federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić susreli su se danas sa Özgürom Güvenom, zamjenikom generalnog direktora Poljoprivredne kreditne zadruge Turske.
Federalni ministri i predstavnik turske poljoprivredne kreditne zadruge, zajedno sa načelnikom općine Kalesija Seadom Džafićem, obišli su potencijalnu lokaciju za izgradnju pogona na kojem će se vršiti prihvat, klanje stoke i pakovanje, a koja se nalazi na području Kalesije.
Riječ je o nastavku aktivnosti institucija dvije zemlje, s ciljem unapređenja saradnje u oblasti proizvodnje i izvoza mesa iz Bosne i Hercegovine u Tursku.
– Sama ova projektna ideja je započeta na temelju dogovora predsjednika Izetbegovića i Erdogana u vezi sa povoljnim izvozom mesa iz Bosne i Hercegovine u Tursku. Još prošle godine smo pokrenuli inicijativu za povećanje kapaciteta sa turskim ministrom poljoprivrede i stočarstva Ešrefom Ahmetom Fakibabom. Prije koju sedmicu razgovarali smo i na sastanku u Ankari, a izuzetno važna je podrška i Ambasade Turske u BiH. Ponosni smo na ovu saradnju, projekti se svake godine razvijaju i otklanjaju se uočeni nedostaci. Poseban nam je fokus da omogućimo uslužni tov povratničkoj populaciji, jer nemaju svi potreban početni stočni fond, a imaju radnu snagu i volju. Ukupno oko 1.000 porodica u BiH će biti uključeno u projekt i riječ je o velikoj ekonomskoj investiciji – kazao je ministar Ramić.
Zamjenik generalnog direktora Poljoprivredne kreditne zadruge Turske Güven naglasio da je u manje od mjesec dana ovo već treća aktivnost institucija obje zemlje, što ukazuje na ubrazni tempo saradnje.
– Republika Turska daje saglasnost za realizaciju ovih projekata, a mi smo izvršilac uime turske države. Princip kod ovakvih projekata je da mi pomognemo početnu poziciju korisnika, kroz davanje stoke, koju će oni uzgajati a nakon čega ćemo je mi ponovo otkupljivati. U centrima će se vršiti uzgoj matičnih stada, gdje će se uzgajati telad i uz veterinarski nadzor dodjeljivati korisnicima uz najpovoljnije uslove. To je uspješna praksa međunarodne trgovinske i prozivodne saradnje, kroz koju djelujemo već na drugim mjestima, a Bosna i Hercegovina ima uslove da na jako dobar način iznese ovaj projekt – kazao je Güven.
Ministar Dedić je istaknuo da Poljoprivredna kreditna zadruga Turske ima 1,1 milion članova, sa enormnim iskustvom u ovoj oblasti i ukupnim godišnjim prometom od osam milijardi dolara, od čega dvije milijarde ide kooperantima.
– Turska redovno odobrava kvotu za bescarinski uvoz mesa iz naše zemlje, sa posebnim statusom za povratničke sredine, a sada je ovo dodatni korak ka širenju i jačanju proizvodnih kapaciteta. Ono što ćemo dobiti ovim uzgojno-selektivnim centrima jeste zatvaranje kruga od oplodnje, uzgoja do prerade i izvoza. Cilj je da dođemo do prerade od 250 zaklanih grla na dnevnoj bazi, a početni broj će biti 25 grla dnevno. Pored klaonice, planirana je i proizvodnja hrane, što je također značajan iskorak. Ovom prilikom pozivamo i sve one, koji dovode pod pitanje i sumnju konkretnu ekonomsku saradnju ovih prijateljskih zemalja i naroda Turske i BiH, da zapravo se priključe u kreiranju i provođenju ovakvih pozitivnih inicijativa – kazao je ministar Dedić, saopćeno je iz Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica.