Opasna ovisnost
Kina bi obustavom isporuke antibiotika Evropi mogla zadati težak udarac
Evropa je ovisna o Aziji i kad se radi o lijekovima. Ubuduće bi se to trebalo promijeniti. Planira se povećavanje proizvodnih kapaciteta u Evropi. Kako napreduje taj proces? I ima li to uopće smisla?
Ulrike Holzgrabe kaže da nije potrebna atomska bomba da bi se dobrano naškodilo Evropi. Ova stručnjakinja za proizvodnju lijekova kaže da bi težak udarac Starom kontinentu mogli zadati i Kinezi obustavom isporuke antibiotika.
„Kina je već u 80-im godinama prošlog stoljeća shvatila koliko je važno imati vlastite kapacitete za proizvodnju antibiotika”, priča Jasmina Kirchhoff iz Instituta njemačke privrede (IW) u Kölnu. „Masivno se ulagalo u tvornice koje proizvode relativno povoljno, u prvom redu za domaće tržište. A ‘višak’ Kina onda izvozi”, dodaje Kirchhoff, piše DW.
U Kini se proizvodi i dobar dio hemijskih poluproizvoda koji su od esencijalnog značaja za farmaceutsku branšu.
Osim Kine i Indija se u međuvremenu pozicionirala kao jedan od glavnih opskrbljivača farmaceutskih proizvoda. Tamo se proizvodi ponajprije generičke lijekove, to su farmaceutski proizvodi koji su identični ili ekvivalentni originalnom lijeku. Ali i Indija ovisi o Kini, zato što brojne indijske farmaceutske kompanije također uvoze robu iz Kine.
Ovisnost o Aziji
Evropski parlament je već prije nekoliko godina spoznao ovaj problem, zato je na nivou Evropske unije izrađena i lista onih lijekova kod kojih Evropa ne bi smjela biti ovisna o Aziji. U sljedećem koraku bi se trebalo pronaći odgovor na pitanje gdje bi se uopće te lijekove i sastojke za njih moglo proizvoditi, odnosno saznati koliko je zapravo velika za ovisnost o Kini, kaže Ulrike Holzgrabe, profesorica sa Univerziteta u Würzburgu.
I tu počinju problemi. Pogotovo kod pojedinih lijekova teško je uopće doći do tih informacija, smatra Kirchhoff: „Koji proizvođač, koji poluproizvodi, koji sastojci, odakle ih nabaviti, to je sve dio poslovne tajne i zato se te stvari ni ne objavljuju.”
A koliko je važno pravodobno voditi računa o opskrbi tržišta lijekovima, to su već proteklih godina pokazali problemi povezani s nestašicom nekih proizvoda. Već tokom pandemije koronavirusa se to dalo naslutiti, a tema „ovisnosti” se našla u fokusu nakon prestanka dotoka ruskog plina u jesen 2022.
Njemačka želi pojačati vlastite kapacitete
U Njemačkoj je savezna vlada u decembru prošle godine usvojila Nacionalnu farmaceutsku strategiju. Između ostalog se njome predviđa jačanje proizvodnje lijekova u Evropi. A to njemačka vlada želi ostvariti ukidanjem nekih birokratskih pravila, odnosno subvencijama za investicije u proizvodne kapacitete.
U Evropi se itekako proizvodi lijekove, evropska farmaceutska industrija producira prije svega inovativne lijekove zaštićene patentima. I u tom se sektoru investira, kaže Holzgrabe. „Njemačka je u području farmaceutske industrije, medicine, istraživanja i razvoja stvarno u samom vrhu”, kaže i savezni ministar privrede Robert Habeck (Zeleni) u izjavi za DW.
Ali kad-tad i kod inovativnih lijekova istekne rok kojim su oni zaštićeni patentima, tako da se oni nađu na slobodnom tržištu – postaju generički, što znači da ih mogu proizvoditi i drugi, ali ne pod istim imenom. Marže u sektoru generičkih lijekova su relativno male, tako da se njihova proizvodnja u Evropi baš i ne isplati. A generički lijekovi su vrlo važni za zdravstveni sistem, oni pokrivaju oko 80 posto temeljne opskrbe medikamentima. Među njima su i brojni antibiotici.
I zato je tako važno da se izgradi strukture zahvaljujući kojima bi za poduzeća bila isplativa proizvodnja njihovih lijekova i nakon što isteknu patenti, smatra Kirchhoff. Ključna stvar u tome nije poticanje investicija, već prije svega etabliranje drugačijeg sistema cijena, napominje Bork Bretthauer, direktor Pro Generika. „Ne trebaju nam zombi-tvornice u Evropi, koje bi se trajno trebalo subvencionirati”, kaže on kao predstavnik udruženja koje zastupa interese poduzeća koja proizvode generičke lijekove. Drugim riječima: za evropske lijekove iz Evrope, a time i veću dozu nezavisnosti, Evropa bi morala biti spremna platiti i više cijene za njih.
Šta „koči” proizvodnju u Evropi?
Veće cijene su, kako stvari stoje, neizbježne – pod uslovom da Evropa doista želi više sigurnosti i nezavisnosti. Jer se u Evropi jednostavno ne može tako povoljno proizvoditi kao u Aziji. „Kod nas postoji taj loš kvartet koji se sastoji od bujne birokratije, manjka stručne radne snage, previsokih troškova energije i raspadajuće infrastrukture”, kazao je koncem aprila Wolfgang Große Entrup, direktor Udruženja kemijske industrije u Njemačkoj.
U Kini firme profitiraju od niskih troškova rada i energije, ali i od toga da država poduzećima na raspolaganje stavlja i zemljište kako bi se tamo moglo podići proizvodne pogone, kaže Holzgrabe. A osim toga firme ne moraju poštivati tako stroge smjernice po pitanju zaštite okoliša kao u Evropi, što je velika prepreka pogotovo za proizvođače generičkih lijekova.
Sve to otežava „povratak” proizvodnje lijekova u Evropu, zaključuje Holzgrabe. „I ubuduće će biti ovisnosti o Kini”, smatra ona. I dodaje kako bi puno važnije trebalo biti zadržavanje postojeće proizvodnje u Evropi. Pogotovo s obzirom na činjenicu da evropska farmaceutska industrija nije važna samo kako bi se pružilo pomoć ljudima koji su bolesni. Tokom pandemije koronavirusa se upravo zbog toga, dakle zbog postojeće evropske industrije koja ulaže u istraživanje i razvoj, na Starom kontinentu moglo tako brzo proizvesti nove lijekove, uvjerena je Holzgrabe.