Odobreno veće angažovanje radnika iz trećih zemalja u Bugarskoj
Bugarsko Sobranje odobrilo je velikim kompanijama u ovoj zemlji povećanje angažovanja radnika iz trećih zemalja sa 10 na 20 odsto od ukupnog broja zaposlenih, a u malim preduzećima i do 35 procenata.
Prema izmjenama i dopunama Zakona o radnoj migraciji i mobilnosti u potpunosti se ukida “plava karta”, kojom se reguliše boravak visokokvalifikovanih stručnjaka.
Prošle godine Bugarska je izdala nešto više od 3.200 “plavih” dozvola za rad strancima izvan EU, uglavnom građanima Srbije, Ukrajine, Turske i Rusije.
Šire otvaranja bugarskog tržišta rada uslijedilo je na zahtjev poslodavaca koji su upozorili na nedostatak radne snage u gotovo svim djelatnostima u realnom sektoru.
Sindikati su bili protiv povećanja broja radnika iz inostranstva, tvrdeći da će uvoz radne stane izazvati damping u zaradama, jer su one i onako najniže u EU.
Liberalniji pristup bugarskom tržištu rada, prema novoj zakonskoj regulativi, imaju i naučni radnici iz trećih zemlja, studenti i učenici koji dolaze putem razmjene ili na osnovu obrazovnih projekata i programa.
Bugarska je od 2007. godine članica EU i veliki broj njenih radnika napustio je zemlju i otišao u bogatije zapadne zemlje.
Stranci su u Bugarskoj u posljednjih 10 godina investirali više od 29 milijardi evra, a među njima najveći investitori su Holanđani sa više od šest milijardi evra, zatim Austrijaci sa skoro tri milijarde, Nijemci sa više od dvije milijarde i Grci sa 1,9 milijardi evra.
Predsjednik opštine Kostinbrod Trajko Mladenov izjavio je za Srnu da se sa nedostatkom radne snage suočava i njegova opština.
On je naveo da je veliki broj službenika napustio slabo plaćene administrativne poslove, te je prešao u privredu, dodavši da prosječna mjesečno neto plata u Bugarskoj iznosi 457 evra i da na mali prosjek nesumnjivo utiču i zarade skoro 140.000 zaposlenih u javnom sektoru.
Stopa nezaposlenosti u Bugarskoj iznosi 5,9 procenata.