MS Skills Center: Mjesto stvaranja budućih IT stručnjaka
MS Skills Center je zajednički neprofitni program udruženja MS Community BiH i Microsoft BH, koji obučava kandidate za praktični rad u informatičkim tehnologijama.
Projekt je sa radom započeo 2015. godine sa ciljem da se namjenski osposobe za rad na IT tržištu, studenti sa završnih godina fakulteta i nezaposleni evidentirani u službi za zapošljavanje. Ideja za realizaciju ovog projekta je dijelom nastala kao posljedica činjenice da na tržištu postoji velika potražnja za IT stručnjacima, ali i relativno mala ponuda kompetentnih osoba u zemlji u kojoj je nezaposlenost jedan od primarnih problema.
Polaznici pomno osmišljenih treninga, po zvaničnom Microsoft programu za IT profesionalce, se podučavaju o svim trenutno aktuelnim oblastima, kao što su virtualna okruženja, cloud sistemi i razvoji softvera. Predavanja se isporučuju od certificiranih stručnjaka sa predavačkim i praktičnim iskustvom. Tokom trajanja predavanja traži se i samostalni aktivni rad polaznika kako bi se što bolje stekle praktične vještine.
– Ovaj projekat nastao je iz želje da, sa jedne strane, IT kompanijama u BiH ponudimo kadar koji je spreman i kvalifikovan da se odmah uključi u rad, a sa druge strane da mladima omogućimo da svoje znanje iz oblasti IT unaprijede i što bolje prodaju na tržištu. Činjenica je da je IT jedna od najbrže rastućih grana industrije globalno i u tom kontekstu i IT kompanijama u BIH nedostaje kadrova. Vjerujemo da će i u narednim godinama ovaj projekt dati vidljive rezultate, kao i do sada – kazao je jedan od tvoraca MS Skills Centera i predsjednik udruženja MS Community BiH Damir Dizdarević.
Kako bi se osoba kvalificirala za pohađanje kursa treba posjedovati određeno predznanje iz oblasti IT tehnologija. Nezaposlene osobe preporuku za pohađanje MS Skills Centera dobivaju od savjetodavca iz nadležne službe za zapošljavanje, a studenti odgovarajuće informacije mogu pronaći na fakultetima gdje se kursevi održavaju. Kursevi se održavaju na univerzitetskim lokacijama u Sarajevu, Mostaru i u Banjoj Luci.
O uspješnosti realizacije dovoljno govori podatak da su od 2015. godine do sada održana 34 treninga sa ukupno 1.788 kandidata. Zahvaljujući upravo ovom projektu, 57 osoba sa liste službi za zapošljavanje zaposleno je u struci.
Posao MS Skills Cenetra se ne završava sa završetkom obuke. Certificirani kandidati imaju pomoć Centra u zapošljavanju na za njih pogodne pozicije, tako da se time zaokružuje proces edukacije i zapošljavanja sa konkretnim rezultatima, saopćeno je iz tog centra.
U prvoj polovini januara 2017. godine svi zainteresovani imat će priliku da se prijave na edukaciju MS Skills Centera, a svi podaci su dostupni su na web adresi: www.skillscenter.ba.