Može li BiH elektronski izdavati građevinske dozvole?
Agencija za razvoj preduzeća Eda iz Banjaluke, u okviru regionalnog projekta „Diseminacija sistema elektronskog izdavanja građevinskih dozvola u Jugoistočnoj Evropi“ koji sprovodi GIZ Otvoreni regionalni fond za modernizaciju opštinskih usluga finansiran zajednički od strane vlada Njemačke i Švajcarske, organizovala je 7. aprila 2016. okrugli sto na temu „Procjena uslova i mogućnosti za uvođenje sistema elektronskog izdavanja građevinske dozvole u BiH“.
Na okruglom stolu je prisustvovalo 20-ak učesnika, uključujući donatorsku zajednicu (GIZ, USAID/GOLD i Ambasada Švajcarske), relevantne predstavnike izvršne vlasti, javnih institucija i lokalne samouprave, uključujući Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Upravu za geodetske i imovinsko-pravne poslove, JP Putevi Republike Srpske, Grad Banjaluku i Opštinu Istočna Ilidža. Značajno učešće u radu okruglog stola imali su i predstavnici investitora kojima je efikasan proces izdavanja građevinskih dozvola od najvišeg prioriteta.
U okviru procjene uslova i mogućnosti za uvođenje sistema elektronskog izdavanja građevinske dozvole u BiH, prezentovani su nalazi izvršene analize postojećeg stanja koja obuhvata pravni okvir, proces izdavanja građevinskih dozvola, kao i probleme sa kojima se u praksi susreću nadležni opštinski organi uprave sa jedne strane, te investitori sa druge strane.
Istraživanja su pokazala da je neophodno pristupiti pojednostavljenju procedura te obezbijediti efikasan način razmjene podataka između nadležnih organa i imaoca javnih ovlašćenja, obezbijediti efikasnu i brzu ovjeru akata i spisa u postupku te smanjenje troškova po svim osnovama za investitore.
Na okruglom stolu najvećim dijelom su potvrđene preporuke proizašle iz izvršenih analiza, uz brojne kvalitetne dopune, sugestije i ideje učesnika u radu okruglog stola, čija bi realizacija mogla stvoriti adekvatne pretpostavke za uvođenje sistema elektronskog izdavanja građevinskih dozvola i u BiH.
Zaključeno je da je BiH ipak zemlja sa dovoljno uređenim stanjem u oblasti prostornog planiranja i građenja, koje svakako nije idealno (u pravnom okviru i praksi), ali je dovoljno dobro da se može prilagoditi novim trendovima te da uz to ima i dovoljan broj pravnih i fizičkih lica sa licencama/ovlašćenjima za rad u građevinarstvu. I pored tradicije i iskustva, BiH ima i značajne identifikovane probleme koji nisu nerješivi, ali će iziskivati značajno vrijeme i trud da bi se prevazišli.
Zajednički je stav da je sistem elektronskog izdavanja građevinskih dozvola (EBPS) svakako prihvatljiv u našim uslovima kao značajno poboljšanje i doprinos u unapređenju poslovnog okruženja i efikasnosti rada javne uprave i lokalne samouprave.
Cilj projekta „Diseminacija sistema elektronskog izdavanja građevinskih dozvola u Jugoistočnoj Evropi“ je iskoristiti iskustva stečena u Republici Makedoniji za stvaranje uslova za uspostavljanje sistema elektronskog izdavanja građevinskih dozvola u drugim zemljama Jugoistočne Evrope, uključujući i BiH, a značajno je za napomenuti da pomenuti sistem, osim Makedonije, u punom kapacitetu funkcioniše i u Srbiji, od početka ove godine.