Zavod za statistiku
Manje plate u Federaciji BiH, novčanici sve prazniji
Inflacija koja je u Federaciji BiH u augustu iznosila 17,6 posto pojela je nominalni rast plata koji se dogodio. Zbog toga su građanima novčanici ipak prazniji početkom mjeseca nego što je to bio slučaj prošle godine u isto doba
Zavod za statistiku Federacije BiH objavio je podatke o prosječnim isplaćenim mjesečnim neto i bruto platama za mjesec august ove godine. Utvrđeno je da je došlo do nominalnog rasta ove godine, ali da su plate realno niže u odnosu na isti period lani, javlja BHRT.
Prosječna mjesečna isplaćena neto plata u augustu 2022. godine u Federaciji BiH je iznosila 1.138 KM i nominalno je viša za 1,4 posto, a realno manja 1,3 posto u odnosu na plaće isplaćene u julu.
U odnosu na mjesec august 2021. godine prosječna neto plata je nominalno viša za 13,8 posto, a realno manja za 3,1 posto. Inflacija koja je u Federaciji BiH u augustu iznosila 17,6 posto pojela je nominalni rast plata koji se dogodio. Zbog toga su građanima novčanici ipak prazniji početkom mjeseca nego što je to bio slučaj prošle godine u isto doba.
Što se tiče bruto iznosa, prosječna isplaćena bruto plata u Federaciji BiH u augustu je iznosila 1.761 KM i nominalno je bila veća za 1,5 posto u odnosu na juli, ali realno za 1,4 posto manja. U odnosu na isti mjesec prethodne godine prosječna mjesečna isplaćena bruto-plata po zaposlenom za august nominalno je viša za 13,8 posto a realno niža za 3,1 posto.
Najveća prosječna isplaćena neto plata bila je u području “Proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, plinom, parom i klimatizacijom” i iznosila je 1.920 KM. Najmanja je bila u hotelijerstvu i ugostiteljstvu i iznosila samo 678 KM.
Povećanje plata u augustu u odnosu na juli bilo je najveće u oblastima proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija za 7,8 posto, zatim u djelatnosti poljoprivreda, šumarstvo i ribolov za 6,7 posto.
Najveće smanjenje prosječne mjesečne isplaćene neto plate bile su u administrativnim i pomoćnim uslužne djelatnostima za dva posto, zatim u stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima za 1,1 posto.