Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Juan postaje rezervna valuta u Africi?

juan

Države Istočne i Južne Afrike razmatraju mogućnost da koriste kineski juan kao rezervnu valutu.

Predstavnici centralnih banaka 14 afričkih zemalja na forumu u Harareu, prijestonici Zimbabvea, zaključili su da je došlo do usporavanja tempa rasta svjetske trgovine i promjene odnosa snaga.

Kineski portal “Huanćuvang” prenosi da raste strani dug afričkih država nominovan u inostranoj valuti. Uz to, na bilansu gotovo svih ovih država su i neisplaćeni dugovi prema Kini.

Sa druge strane, Kina je najveći trgovinski partner za više od 130 država i regiona svijeta.

Najveći izazov za Peking je da izvuče korist od novog modela međunarodne trgovine.

Zato bi kineskoj strani išlo naruku ako bi se isplata kredita vršila u juanima. Kineska valuta je u međuvremenu već postala zajednički imenilac spoljne trgovine sa Afrikom.

Kina tokom poslednjih godina postaje veoma važna za cijeli afrički kontinent.

Proračuni Univerziteta u Bostonu govore da je čak trećina svih kineskih inostranih investicija u energetski sektor otišla u Afriku, i to u iznosu od 6,8 milijardi dolara.

Od 2000. godine, obim ukupnih kineskih investicija u afričku energetiku iznosi 34,8 milijardi dolara.

Iako je Kina za sve ove godine duplo više uložila u Evropu, Centralnu Aziju i Južnu Ameriku, Peking mijenja investicione prioritete i okreće se ka Africi.

Afričke države su brzo odreagovale na rast kineskog ekonomskog prisustva u regionu. Samo tokom 2016. godine, prema podacima sistema SVIFT, obim plaćanja u Južnoj Africi u juanima porastao je za 65 odsto.