od ogorčenja do rezignacije
Građani bojkotuju, a cijene “simbolično” rastu: Novo poskupljenje pekarskih proizvoda
Pelemiš je rekao da je do poskupljenja trebalo doći početkom februara, ali da su za 20-ak dana prolongirali skok cijena
Proteklih dana najavljeno je novo poskupljenje hljeba i pekarskih proizvoda u Republici Srpskoj.
Predsjednik Udruženja mlinara i pekara regije Bijeljina Radenko Pelemiš rekao je za RTRS da se očekuje minimalno poskupljenje pekarskih proizvoda krajem februara.
Naveo je da su uradili analizu.
– Naprimjer, vekna od 1.70 biće sada 1.80 KM, to je simbolično poskupljenje kako bi pokrili troškove koji su nastupili od početka godine – naveo je Pelemiš.
Istakao je da je do poskupljenja trebalo doći početkom februara.
– Prolongirali smo za dvadesetak dana – naveo je Pelemiš.
I u TK raste cijena hljeba
U Tuzlanskom kantonu poskupljuje hljeb i drugi pekarski proizvodi. Navodi se više razloga, a u sve se uključilo i resorno kantonalno ministarstvo, s namjerom da bar djelimično ublaži posljedice predstojećih poskupljenja, piše Federalna.ba.
Reakcije građana na najavu poskupljenja pekarskih proizvoda u Tuzlanskom kantonu su očekivane – od ogorčenja do rezignacije:
“Ništa ne možemo protiv njih. Hoće li biti ili ne, ko je kriv… Bit će kako oni kažu.“
„Dvije i po marke hljeb, katastrofa! Ne samo hljeb, nego i ostale cijene, ali hljeb je nužan svima nama.“
„U ovoj državi više ništa nije normalno. Oni sebi plate na 5.000, penzije stoje i niko se ne buni.“
Iz Kluba potrošača Tuzlanskog kantona, pak, naglašavaju da je signifikantno da najviše i najčešće poskuplju prehrambeni proizvodi i to oni osnovni, ali i da kupci treba da preuzmu aktivniju ulogu u zaštiti svojih interesa.
„Pozivamo potrošače da budu racionalni i biraju proizvod koji je i pet feninga jeftiniji. U uslovima slobodnog formiranja cijena potrošači samo tako mogu utjecati na prodajnu cijenu proizvoda“, objašnjava Gordana Bulić, predsjednica Kluba potrošača TK-a.
Iz Udruženja pekara, pak, pojašnjavaju da razlozi za poskupljenje, osim diktata dnevnopolitičkih i ekonomskih promjena, poput uvođenja neradne nedjelje, povećanja minimalne plate, kao i rasta cijena energenata i sirovina, imaju mnogo dublje korijene.
„Ovo pokazuje da nemamo neku značajnu proizvodnju pšenice u Tuzlanskom kantonu. Nemamo robne rezerve kojima bismo mogli utjecati da cijene hljeba budu na nivou koji može stanovništvo plaćati“, ističe Suad Selimović, sekretar Udruženja pekara TK-a.