Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

unsko-sanski kanton

Gasifikacija USK: Ključni korak ka energetskoj i ekonomskoj održivosti

Foto: Vlada FBiH

Naglašeno je da projekt Zapadna interkonekcija BiH i Hrvatska predstavlja jedan od tri ključna interkonekcijska projekta BH-Gasa, koji je zbog svog značaja uključen u najvažnije strateške energetske planove BiH do 2035

Na sastanku federalnih ministara energije, rudarstva i industrije Vedrana Lakića i poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemala Hrnjića s premijerom Unsko-sanskog kantona Nijazom Hušićem, te predstavnicima BH-Gasa, Terminala Federacije BiH i kantonalnim ministrima, naglašena je važnost projekta gasifikacije za razvoj USK.

Navedeno je da gasifikacija Unsko-sanskog kantona predstavlja značajan iskorak u energetskoj infrastrukturi ovog dijela Bosne i Hercegovine, te da bi se realizacijom tog projekta omogućilo korištenje prirodnog gasa kao ekološki prihvatljivog izvora energije u domaćinstvima, industriji, privredi i javnom sektoru.

Naša želja da u Krajinu dovedemo gas, kao i interes koji je Vlada Unsko-sanskog kantona pokazala za gasifikaciju ove regije nam daje optimizam da ćemo to nakon godina stagnacije, uspjeti realizovati. Gasifikacija ne samo da povećava energetsku sigurnost nego i doprinosi ekonomskoj održivosti kroz potencijalno povezivanje s postojećim gasnim sistemom u BiH – istakao je Lakić.

Tri faze projekta

Naglašeno je da projekt Zapadna interkonekcija BiH i Hrvatska predstavlja jedan od tri ključna interkonekcijska projekta BH-Gasa, koji je zbog svog značaja uključen u najvažnije strateške energetske planove BiH do 2035.

Precizirano je da projekt obuhvata tri faze. Prva faza predstavlja izgradnju gasovoda Tržac – Bosanska Krupa s odvojcima za Bihać i Veliku Kladušu ukupne dužine oko 80 km. Druga faza se odnosi na gasovod Bosanska Krupa – Sanski Most – Ključ dužine oko 75 km, dok treća faza obuhvata odvojne gasovode na pravcima Ključ – Bosanski Petrovac i Pećigrad – Bužim ukupne dužine oko 40 kilometara.

-Tom interkonekcijom dobili bismo novi izvor energije u zapadnom dijelu BiH, a realizacijom projekta bi se omogućilo povezivanje s transportnom mrežom Hrvatske, što otvara tržište Bosne i Hercegovine za pristup raspoloživim izvorima prirodnog gasa u Evropi, uključujući i gas sa terminala LNG Krk – naglasio je Lakić, saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.