Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

finansijska institucija

Centralna banka: Rad banaka u BiH nije ugrožen

Centralna banka BiH u Sarajevu
25.06.2019., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Zgrada Centralne banke Bosne i Hercegovine. Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Finansijske institucije u Bosni i Hercegovini navode da su, u skladu sa svojim nadležnostima i ovlaštenjima, u mogućnosti zaštititi deponente i u uslovima produžene krize

Rad banaka u Bosni i Hercegovini nije ugrožen i ne postoji potreba za raskidanjem ugovora s bilo kojom bankom u zemlji, saopštila je Centralna banka BiH povodom novonastale situacije u Ukrajini, prenosi Anadolu Agency (AA).

Centralna banka Bosne i Hercegovine, Agencija za osiguranje depozita Bosne i Hercegovine, Agencija za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine i Agencija za bankarstvo Republike Srpske, obratile se građanima Bosne i Hercegovine zajednički saopštenjem u kojem poručuju da kao institucije u Bosni i Hercegovini koje su učesnici mreže finansijske stabilnosti zemlje, putem mehanizma bankarske koordinacije supervizora, prate najnovija dešavanja koja su vezana za aktuelnu geopolitičku situaciju i sukobe u Ukrajini, kao i njihove potencijalne ekonomske efekte na banke koje posluju u Bosni i Hercegovini.

“Svjesni smo zabrinutosti građana i privrede zbog pitanja efekata objavljenih sankcija na rad banaka u Bosni i Hercegovini, a posebno efekata na rad banaka koje su u indirektnom vlasništvu Sberbank Rusija. Prema informacijama kojima raspolažu nadležne entitetske agencije za bankarstvo koje vrše nadzor nad radom banaka, članice grupe sa sjedištem u Bosni i Hercegovini su u direktnom vlasništvu Sberbank Europe AG sa sjedištem u Beču i pod nadzorom su regulatornih tijela EU”, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da objavljene sankcije imaju efekte samo na transakcije i klijente koji su obuhvaćeni sankcionim listama.

“U tom smislu, takve sankcije ne obuhvataju bankarske entitete u Bosni i Hercegovini. Rad banaka u Bosni i Hercegovini, kao i mogućnost da se održi dostupnost i kvaliteta usluga nisu ugroženi, i ne postoji potreba za raskidanjem poslovnih odnosa sa bilo kojom bankom u Bosni i Hercegovini”, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Finansijske institucije u Bosni i Hercegovini navode da su, u skladu sa svojim nadležnostima i ovlaštenjima, u mogućnosti zaštititi deponente i u uslovima produžene krize.

“Dodatno, naše institucije će koordinirati sve naknadne aktivnosti sa relevantnim regulatornim tijelima EU, a u cilju zaštite interesa naših građana i privrede”, navodi se u saopštenju.