Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Besplatna e-knjiga svim čitaocima: Kako trgovati zlatom?

zlato1234

Jedan od najmodernijih poslova današnjice – trgovina cijenom zlata (takozvanim CFD-ovima zlata) na svjetskoj berzi putem interneta. Ne morate biti finansijski ekspert da biste trgovali na svjetskoj berzi.

Tamo već trguju milioni ljudi poput vas, kao i hiljade naših sugrađana. FXLider, specijalno čitaocima “Fokusa”, poklanja e-knjigu pod nazivom “Kako trgovati zlatom”.

Preuzmite svoj besplatni primjerak i savladajte osnove trgovanja zlatom na najvećem tržištu na svijetu.

Knjigu možete preuzeti ovdje.

Zlato – simbol bogatstva

Zlato se tradicionalno smatra simbolom bogatstva, ali također se često koristi kao bezbijedna investicija koja zadržava svoju vrijednost u kriznim vremenima. Najveći dio globalne proizvodnje zlata obuhvataju Kina, Južna Afrika, SAD, Australija, Rusija i Peru, dok su najveći kupci Indija i Kina. Historijski gledano Južna Afrika je bila primarni proizvođač zlata.

Besplatnu e-knjigu pod nazivom “Kako trgovati zlatom” možete preuzeti ovdje.

Zlato u brojevima

Činjenica je da je iskop zlata veoma skup. Zbog visoke cijene eksploatacije iz rudnika vjeruje se da ukupan iznos ikad iskopanog zlata jedva dostiže 145,000 tona.

Globalna proizvodnja zlata i dalje je manja od tražnje. Sa trenutnim nivoom proizvodnje očekuje se da za manje od 45 godina ukupna ponuda više neće moći da zadovolji tražnju.

Od polovine 2013. godine centralne banke drže oko 32.000 tona zlata što je oko jedne petine ukupne količine ikad proizvedene. Iz ovoga se jasno vidi da centralne banke imaju veliki uticaj na kretanje cijene ovog plemenitog metala.

Upravo zato 15 najvećih evropskih centralnih banaka potpisale su sporazum na sastanku 1999. godine u Washington-u kojim se ograničava količina zlata koju zemlje potpisnice mogu kolektivno da prodaju u toku jedne godine na 400 tona.

Besplatnu e-knjigu pod nazivom “Kako trgovati zlatom” možete preuzeti ovdje.