USAID Diaspora Invest
Amela je tri puta odlazila i tri puta se vraćala u BiH: Šta je to dobro kod nas
Trokić je sa učesnicima radionice razgovarala o prednostima života u BiH, ali i važnosti sticanja globalnog iskustva
U hubu “Tershouse” u Sarajevu danas je održana prva radionica “DiaWorks: Iskustva koja mijenjaju zajednicu”, koju realizira USAID-ov projekat “Diaspora Invest”, koji ovog ljeta okupljaju članove dijaspore koji prenose svoje znanje u lokalnim zajednicama u Bosni i Hercegovini.
Prvu radionicu je održala Amela Trokić, ekspertica za pronalaženje talenata i upravljanje ljudskim resursima, koja trenutno živi i radi u Kanadi.
– Amelina karijera je oblikovana akcijom i utjecajem; od upravljanja međunarodnim ekonomskim projektima širom svijeta do vođenja projekata za razvoj ljudskih resursa, kao i employer brandinga za softver kompanije. Trenutno obavlja funkciju direktorice u Jarvis Consulting Group, firmi iz Toronta koja se bavi razvojem tehničkih talenata i uslugama zapošljavanja. Njena uloga obuhvata vođenje i razvoj programa obuke za tehničke talente, nadgledanje tehničkog napretka te dostavljanje mladih talenata za potrebe tech industrije – kazala je Ivona Narančić iz Tershousea.
Rođena u Bosni i Hercegovini, odrasla u Torontu i obogaćena iskustvima iz New Yorka, Milana, Edinburgha, Istanbula i drugih mjesta, Amela Trokić unosi jedinstvenu perspektivu u svoj rad.
– Razgovarali smo sa mladim ljudima iz start-upa iz Tershouse o tome koliko je važno da prepoznaju prilike koje imaju u Bosni i Hercegovini. Formalno obrazovanje manje košta, postoje prilike koje možete iskoristiti kako biste pristupili programima ovdje koje vam mogu utjecati na karijeru. Iskustva koje sam stekla u zemlji, tri puta sam otišla i tri puta sam se vraćala, uvijek su mi pomagala da napravim iskorak na zapadnim tržištima. Ova zemlja ima svoje probleme, ali mi je važno bilo da sa mladim ljudima u biznisu podijelim šta je zapravo sve dobro što u Bosni i Hercegovini imate – kazala je Amela Trokić.
Trokić je sa učesnicima radionice razgovarala o prednostima života u BiH, ali i važnosti sticanja globalnog iskustva.
– Izuzetno nam je važno što kroz radionice razmjene znanja pružamo priliku mladim ljudima koji vode start-upe da prepoznaju znanje i iskustvo koje nam dijaspora donosi. Danas smo govorili o različitim perspektivama koje su bitne za ljude na početku poslovanja. Imamo dosta članova i članica Tershousea koji su se školovali van zemlje ili su radili van BiH. Mi upravo zbog toga prepoznajemo potencijal naših ljudi u inostranstvu i želimo naš prostor učiniti mjestom učenja gdje će imati priliku da podijele svoju priču – zaključila je Narančić.
Radionice se nastavljaju i sutra, pa će u Tershouseu 15. augusta govoriti Elvir Bećirović, koji živi i radi u Berlinu, a koji će govoriti o temi izlaska na međunarodno tržište te kako javni sektor može pomoći na tom putu, na osnovu svog iskustva rada u Berlinu, saopćeno je iz USAID Diaspora Invest.