Sudbina bebe iz ratnog Sarajeva koju je pratio čitav svijet: Kemal bije novu životnu bitku
Novu životnu bitku bije 25-godišnji Kemal Karić, čiji lik bebe od dva i po mjeseca pamte milioni ljudi svijeta koji su pratili ratna zbivanja u Sarajevu. Dok ga je majka Ifeta nosila u naručju, kako bi sa njim pobjegla u sklonište, pogođena je projektilom s položaja VRS-a.
Ifeta je poginula, a Kemal je ostao bez dijela desne noge.
Italijanski ratni izvještač Tony Capuozzo, saznavši za vrijeme boravka u Sarajevu šta se desilo dječaku, odlučuje se na pravi herojski čin. On ga, uz odobrenje oca i bližnjih, izvodi iz sarajevskog obruča i to skrivenog u gepeku, prevozi bez problema preko ček-pointa srpske vojske i brojnih drugih vojski… Tako beba Kemal dolazi u Italiju.
Slijede bolnice, ljekari, oporavak, ljubav Tonijeve porodice čija supruga i kćerka su ga prigrlile kao najrođenijeg.
Godine su protrčale. Trčao je i Kemo u njima, a u pauzama je imao operacije. Trčao je s protezom i na fudbalskom terenu. Zahvaljujući najviše Capuozzu, koji mu najmanje jednom godišnje dođe u Sarajevo, ali i zahvaljujući nekim drugim dobrim ljudima, Kemo je doživio da čak ponese zastavu na početku Eura 2008. godine u Škotskoj i da mu aplaudira puni stadion. Željovac Kemo otišao je i u Tursku da tamo profesionalno igra fudbal, ali se brzo vratio.
“Vukla ga je Bosna”, kaže nana Adila za Oslobođenje, koja je uvijek bila uz njega, kao što je i danas, iako oslabjela, bolesna. Ali ne brine ona o sebi.
Kemu je napao karcinom. Slijedili su pokušaji sarajevskih ljekara da ga spasu. Pokušaji Keminih prijatelja, njegovih Manijaka da ga podrže da istraje u svojoj novoj borbi. Pokušaji njega samoga da i ovu bitku shvati kao prolaznu.
Opet se pojavljuje njegov anđeo Toni, vodi ga u Italiju i, zahvaljujući velikom zalaganju ovog humanog čovjeka i njegove porodice, Kemo je trenutno u bolnici. Pokušali smo razgovarati s mladićem, ali Toni je objasnio Adili da je Kemo dobio visoku temperaturu i da sada ne može komunicirati.
Toni, inače, putem svoje Facebook stranice vodi akciju kako bi mladi Sarajlija mogao nastaviti da boravi u Italiji i da ga tamo liječe. Objašnjava da je Kemo prvo bio u centru za onkologiju u Avianu, ali nakon temeljitih pregleda, liječnici su zaključili da je potrebno da ide u Institut za rak u Milanu. Tamo su rekli da je liječenje moguće.
“BiH ne pruža nikakav oblik zaštite svome državljaninu, a svaka birokracija može biti nemilosrdna. Ako bi Kemal ušao u Italiju na brodu, naše zdravstvo bi mu bilo garantovano. Ovako, sve je neizvjesno, ali prihvatiti da se ništa ne uradi značilo bi prihvatiti zlo”, piše Toni, naglašavajući da je dobro da se svi nad ovom situacijom zamislimo.
“Ne tražim od tebe novac, ne tražim sažaljenje, ali tražim od tebe da svojim klikom pozoveš premijera, ministra zdravlja i ministra vanjskih poslova, guvernera i vijećnika u Milanu da učine nešto za Kemala. Mi smo ih izabrali zbog toga na te pozicije”, apeluje Toni na posjetitelje svoje Facebook stranice, primjećujući da bi on volio da se Kemo liječi u tišini. Ali to nije moguće, a vrijeme trči.
Nana Adila, za Oslobođenje je uoči Nove godine tužno rekla: “Kažu da je zlotvor (kancer, op. a) napao cijelo njegovo tijelo. Zašto moj Kemo ima takvu sudbinu”, pita ova žena i briše suze.
Toni sve čini da pomogne mladom Sarajliji, a mi?