Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Bjelašnica s najvećim sniježnim pokrivačem u regionu

BiH

bjelasnica28

Proljetne temperature koje su izmjerene u unutrašnjosti Hrvatske i Krajini u Bosni i Hercegovini proteklih dana zamijenili su minusi, dok su istovremeno centralni i južni dijelovi Srbije koji su ranije bilježili minuse danas u plusu, javlja Anadolu Agency (AA).

Tako je temperatura za svega nekoliko dana u Bihaću primjerice pala za čak deset stepeni Celzijusa i sada iznosi svega jedan stepen Celzijusa.

Minusi su evidentirani na Bjelašnici i to devet podioka ispod nule što je ujedno najhladnije u regionu, a u minusu su i Ivan-Sedlo i to dva, te Gornji Vakuf, Sanski Most i Tuzla, dok je u Sarajevu izmjeren jedan stepen Celzijusa.

Desetak stepeni temperatura je pala i u unutrašnjosti Hrvatske. Tako je u Gospiću minus četiri, Karlovcu minus dva, a Slavonskom Brodu, Sisku, Križevcima i Bjelovaru minus jedan stepen Celzijusa, dok je u Zagrebu izmjereno jedan stepen Celzijusa.

Istovremeno u Dalmaciji se zadržalo toplo vrijeme. Tako je u Makarskoj 11, Dubrovniku 10, a Splitu sedam stepeni Celzijusa.

Gotovo cijela Srbija je u plusu, osim Kopaonika gdje je bilo minus šest, te na Crnom Vrhu gdje je izmjereno minus dva stepena Celzijusa. Istovremeno u Beogradu i Novom Sadu je bilo po četiri stepena Celzijusa.

Bez minusa je i većina Crne Gore, gdje je posebno na njenom sjeveru proteklih dana bilo hladno. Tako je i u Pljevljima izmjereno tri stepena Celzijusa, dok je minus jedini registrovan na Žabljaku i to tri stepena Celzijusa ispod nule.

Na primorju je toplo, pa je u Baru tako 11, Herceg Novom osam, dok je u Podgorici sedam stepeni Celzijusa.

Sa izmjerenih 118 centimetara, što je za jedanaest više nego proteklih dana, Bjelašnica u Bosni i Hercegovini je planina s najviše sniježnog pokrivača u regionu, javlja Anadolu Agency (AA).

Nove padavine koje su registrovane u proteklom periodu, najčešće kiša, uzrokovale su da brojna područja u regionu koja su imala mali sniježni pokrivač bez njega ostanu.

Do smanjenja sniježnog pokrivača došlo je i na Zavižanu u Hrvatskoj pa tako sada on iznosi 101 centimetar.

Najviše snijega u Crnoj Gori ima na Žabljaku i to 46 centimetara, a u Srbiji na Kopaoniku 38 i lokalitetu Stara planina- Babin zub 36 centimetara.

U Bosni i Hercegovini minimalne količine snijega još su evidentirane na Ivan-Sedlu tri, te Gacku dva centimetra.

Kada su u pitanju padavine u proteklom periodu najviše ih je u Bosni i Hercegovini registrovano u Krajini te sjeveroistoku Bosne, odnosno Banjaluci, Doboju, Gradačcu i Tuzli.

Snijega u Srbiji ima još u RC Kukavica – Vlajna 28, Crnom vrhu četiri, RS Niš- Kamenički vis dva, te na Zlatiboru svega jedan centimetar.

U Hrvatskoj snijeg je evidentiran na lokalitetu Parg-Čabar sedam, te po tri centimetra u RC Crni Lug, NP Risnjak i RC Puntijarka.

Sniježni pokrivač u Crnoj Gori evidentiran je još i u Kolašinu, tri centimetra.