Dodik odgovorio na pitanje da li će RS krenuti putem Katalonije
“Sanjam i vjerujem da će Republika Srpska jednog dana biti država. Da li će to biti za pet, deset ili petnaest godina, nije važno. Garantujem, nezavisna RS će nam pasti u krilo kao zrela jabuka. BiH je neodrživa, a kada bi se RS danas izdvojila, ne bismo imali nijedan problem da živimo kao samostalna država. Kad bih mogao sutra da napravim nezavisnu RS, a da ne padne nijedna glava, uradio bih to. Moja politika je da to učinim političkim sredstvima.”
Ovako, u razgovoru za beogradske Novosti, predsjednik Republike Srpske obrazlaže svoju težnju, koja se pretvorila u njegov glavni politički cilj. Za Dodika, Bosna i Hercegovina je “moranje, a ne želja”, a za sebe kaže da se nikada nije osjećao Bosancem:
– Uvijek me zaboli kada dođem u Beograd i neko me pita šta ima novo u Bosni. Utrnem od takvog pitanja. Ne mrzim nikoga u Bosni, ali se ne identifikujem sa tom državom, već sa narodom kojem pripadam, svojom vjerom, jezikom i pismom. Moj pradeda je na Solunskom frontu izgubio nogu i jasno vam je na kojim pričama sam ja odrastao.
Na pitanje da li insistiranjem na samostalnosti RS ugrožava poziciju Beograda u vezi s Kosovom, Dodik je odgovorio da nije pitao Srbiju šta o tome misli. “Beograd iz svojih razloga mora ostati na međunarodnom principu teritorijalne nedjeljivosti, imajući u vidu Kosovo. To je najvažnije državno pitanje Srbije, i ja to razumijem. Ali isto tako, najvažnije nacionalno pitanje Srbije je Republika Srpska, naglasio je Dodik.
“Svijet je povodom Kosova, navodno kažnjavajući Miloševića, koji već nije bio tu, dodatno ponižavao Srbiju i Srbe. To govori koliko je taj projekat ciničan i antisrpski, a ne antimiloševićevski. Cilj je bio da se uruše i ponize srpska državnost i nacija. Albancima i Srbima koji ratuju i ubijaju se, međunarodna zajednica kaže – raziđite se. Muslimanima i Srbima koji takođe ratuju i ne vole se, kažu – morate da budete zajedno. To je licemjerje međunarodne zajednice. Nije nam ponuđeno fer rješenje, istako je Dodik.
Na pitanje kako situacija u Kataloniji utiče na njegov cilj, Dodik je objasnio da se nisu identifikovali sa Katalonijom. “Naša priča je potpuno autentična. Istoriju Katalonije ne poznajem dovoljno, ali znam svoju. I znam da je RS konstituisana kao država, jer sam bio poslanik kada se ta odluka donosila. Imamo sve elemente državnosti – teritoriju, efektivnu vlast i narod koji to želi. Bili smo, i jesmo, država. Ali nam ne dozvoljavaju da to govorimo”, ponovio je predsjednik RS.
Izetbegović za DW: Ako RS proizvede drugo poluvrijeme, mislim da će ga izgubiti
Na konstataciju da je zbog takvih stavova ušao u oštar sukob sa dijelom međunarodne zajednice, Dodik je objasnio da se narod mora osloboditi tog stereotipa da stranci ovde mogu da rade šta hoće a da mi moramo da slušamo. “Ja sam to raščistio još 2006, kada sam postao premijer. Tada sam prekinuo praksu da se svi materijali prije sednice Vlade šalju u Kancelariju visokog predstavnika. Kada je došao njihov predstavnik Kris Benet da se žali, ja sam ga izbacio napolje i napisao odluku da mu se zabranjuje ulazak u zgradu Vlade RS, rekao je Dodik.
“Incko mora da ode, ali da niko drugi ne dođe. To je suština. On je jedan fin međunarodni hohštapler. Ima platu od 24.000 eura, na koju ne plaća porez, a tragično je to što tvrde da on nama pomaže”, dodao je Dodik.
Komentarišući izjavu Valentina Incka, visokog predstavnika da je ublažio retoriku i odustao od referenduma poslije sankcija Amerike, Dodik je pozvao Amerikance da mu produže sankcije ako misle da je to razlog. “Meni je život lakši otkako mi Amerikanci ne dolaze u kabinet. Šta će mi oni? Sa njima je veoma teško razgovarati. To su uvijek nadobudni tipovi koji nešto traže i na nešto vas prisiljavaju”, objasnio je Dodik.