Uskoro će biti dovršena izgradnja kabinske gondole na Ravnoj planini
Prva faza projekta izgradnje kabinske gondole na lokalitetu Ski centra “Ravna planina“ je u završnici, a to podrazumijeva postavljanje i puštanje u rad prve trase gondole, izjavila je za Fokus.ba Borislava Purković, PR menadžer kompanije Majnex koja je investitor u ovom projektu.
Prva faza obuhvata dužinu od 1350 metara, a polazna stanica je postavljena ispred restorana “Gondola“. Putnici se zatim transportuju do vrha Ravne planine gdje je postavljena izlazna stanica kod kolibe “Gondola“ i vještačkih jezera za vještačko osnježavanje.
Druga faza ovog ambicioznog infrastrukturnog projekta je spajanje Ravne planine sa Jahorinom.
“Za tu fazu su trenutno izvršene samo osnovne pripreme kao što su početni infrastrukturni radovi, postavljenje optike itd. Završetkom obje faze bio bi kompletiran projekat ‘Jahorina Expres’ u okviru kog bi Ravna planina i Jahorina bile povezane po ugledu na svjetska skijališta”, navela je Purković.
U prvoj fazi gondola će u svom sastavu imati 19 kabina za vertikalni prevoz skijaša i posjetilaca, a svaka kabina u jednom trenutku prevozi 10 putnika. Kapacitet gondole na jedan sat je 2200 putnika.
“Ova gondola je trenutno prva i jedina u BiH, a inače je sastavni dio poznatih svjetskih i evropskih skijališta, pa samim tim skijalište ‘Ravna planina’ uvrštavanjem jedne ovakve atrakcije i pogodnosti može se svrstati rame uz rame sa nekim od njih”, naglasila je Purković.
Vrijednost prve faze zgradnje, koja se trenutno privodi kraju, iznosi oko 25 miliona KM.
“Ideja za ovaj projekat je došla sama po sebi, jer imati takve prirodne resurse u neposrednoj blizini, a ne iskoristiti ih, unaprijediti i dodatno približiti i učiniti dostupnima svima u okruženju, bila bi šteta. Pored toga, skijanje je jedan od sportova koji u BiH, a pogotovo na Sarajevsko-romanijskoj regiji ima dobre uslove za razvoj, a ujedno je jedan od omiljenih sportova vlasnika i idejnog tvorca ovog projekta, gospodina Veljka Golijanina. Potrebno je naglasiti i da su prilikom izgradnje skijališta ispoštovani svi ekološki standardi i da je to oblast o kojoj je posebno vođeno računa čemu u prilog govori činjenica da smo već tri godine nosioci laskavog priznanja ‘Ekološki projekat godine'”, kazala je Purković.
Ona je odala da se značaj ovog projekta za širu društvenu zajednicu može vidjeti u samoj činjenici da se ovakve destinacije uvrštavaju na mape svjetskih skijališta, što za BiH može donijeti samo pozitivne rezultate, kako u razvoju turizma, tako i u razvoju drugih privrednih oblasti.
“Pored toga, ovo je i napredan način očuvanja životne sredine jer smanjuje upotrebu automobila i drugih prevoznih sredstava, što za rezultat ima i smanjenje zagađenja vazduha. Naravno kompletna prednost i beneficije za zaštitu životne sredine doći će do izraza onog momenta kada se ove dvije planine, Ravna planina i Jahorina, uvežu u potpunosti u oviru ovog projekta”, zaključila je Purković.