VSTV: Podijeljeni stavovi o ratnoj prošlosti sudija i tužilaca
Razmatrajući informaciju Centra za istraživanje rata i ratnih zločina Republike Srpske (RS) o ratnoj prošlosti sudija i tužioca predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) zatražio je izmjene zakona kojim bi se ovakve sudije mogle smijeniti. Sa prijedlogom se nije složilo nekoliko članova VSTV-a, a glasanje je odgođeno za sutra.
Predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija rekao je da je informacija Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica kojim je 15 sudija i tužilaca optuženo za antisrpsku pristrasnost “vrlo ozbiljna i delikatna”. Kako je pojasnio, radi se o sudijama i tužiocima koji su imenovani između 2003. i 2009. godine, a koji su prijavljeni zbog navodnih “nečasnih radnji”, koji u nekim slučajevima “imaju veze s ratnim zločinima”.
“Mi nismo učestvovali u imenovanju ovih osoba, pa ih ne možemo razriješiti bez disciplinskog postupka. Jedino bi pokretanje krivičnog postupka mogalo proizvesti disciplinski postupak”, rekao je Tegeltija, koji je predložio da se spisak pošalje tužilaštvima kako bi se utvrdilo da li protiv njih ima otvorenih istraga za ratne zločine.
Tegeltija je predložio i da se Parlamentu BiH predloži izmjena zakona kojim bi VSTV-u bilo dozvoljeno da dvotrećinskom većinom smjeni sudiju zbog nepodobnosti.
S ovim prijedlogom se nije složilo nekoliko članova, ali konačno glasanje o ovom prijedlogu odgođeno je za drugi dan sjednice VSTV-a, koja će biti u četvrtak.
Sudija Goran Nezirović je rekao da su ratne sudije “legalna institucija”. “Ovo je proizvoljan i opasan put”, rekao je on.
S njim se složio Slavo Lakić koji je rekao da je prijedlog “poprilično oštar”. “Svi koji smo bili u ovoj zemlji u ratu smo u nečem učestvovali i nečemu smo svjedoci”, rekao je Lakić.
Članica VSTV-a Monika Mijić je kazala da izmjene zakona o VSTV-u “djeluju arbitražno”. “Na ovaj način se lako može završiti na Evropskom sudu za ljudska prava”, rekla je ona.
Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica poslao je prošle sedmice dopis VSTS-u optužujući 15 sudija i tužilaca iz državnih institucija za antisrpsku pristrasnost.
Direktor Centra Milorad Kojić je rekao da je na listi i sudija Šaban Maksumić, član Sudskog vijeća na suđenju bivšem komandantu snaga Armije BiH (ABiH) u Srebrenici Naseru Oriću, kojeg je Sud BiH nepravosnažno oslobodio optužbi za ubistva srpskih ratnih zarobljenika. Preostala dvojica sudija u Sudskom vijeću nisu bili Bošnjaci.
Potpredsjednica VSTV-a Ružica Jukić osvrnula se na Orićev slučaj, kazavši da je moguće da su svjedoci u postupku mijenjali iskaze.
“To se mora provjeriti a tužilac na to nije smio pristati”, rekla je ona.
Nezirović je napomenuto da VSTV nema ingerencije nad izjavama svjedoka.