Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Nakon višesatne rasprave usvojen dnevni red NSRS

nsrs

Nakon višesatne rasprave Narodna skupština Republike Srpske usvojila je dnevni red na kome je Prijedlog rezolucije o zaštiti ustavnog poretka i proglašenju vojne neutralnosti Republike Srpske.

Predlagači ove rezolucije su poslanički klubovi SNSD, SP i SDS-K.

Nije prihvaćen zahtjev opozicije da u dnevni red skupštinske sjednice bude uvrštena Rezolucija o strateškim ciljevima Republike Srpske, u periodu 2018-2023. godina.

Narodna skupština nije prihvatila ni zahtjev opozicije da u dnevni red po hitnom postupku bude uvrštena informacija u vezi sa ponašanjem pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i sprečavanja narodnih poslanika da prisustvuju 21. redovnoj sjednici i opravdanosti održavanja ove skupštinske sjednice, te odluka o stavljanju van snage odluke o razrješenju glavnog revizora Republike Srpske.

Poslanici će razmatrati prijedloge zakona o fondu solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu, o izmjenama i dopunama Zakona o sudovima Srpske, te o izmjenama i dopunama Zakona o prekršajima Republike Srpske.

Biće razmatrani i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komunalnim djelatnostima, kao i Nacrt zakona o banjama.

Višković: Zahtjev opozicije nema osnova

Šef Kluba poslanika SNSD-a Radovan Višković rekao je da je bez osnova zahtjev opozicije da se u dnevni red 22. sjednice Narodne skupštine po hitnom postupku uvrsti informacija u vezi sa ponašanjem pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske i sprečavanja narodnih poslanika da prisustvuju 21. redovnoj sjednici i opravdanosti održavanja ove skupštinske sjednice.

Višković je rekao tokom rasprave o predloženom dnevnom redu 22. redovne sjednice da se naslušao opozicionih primjedbi da akte i zakone ne treba razmatrati po hitnoj, već redovnoj proceduri.

“A onda danas imamo opozicioni prijedlog da se radi po hitnom postupku. Uz svo uvažavanje Poslovnika o radu i Narodne skupštine jedino bi po hitnoj proceduri moglo da ide ono što je govorio šef Kluba poslanika SDS-a Vukota Govedarica, gdje opozicija traži da po hitnom postupku bude razmatrana odluka o stavljanju van snage odluke o razrješenju glavnog revizora Republike Srpske”, naveo je Višković.

Borenović: Odgovornost i kazne

Poslanik PDP-a Branislav Borenović rekao je da se informacija o ponašanju pripadnika MUP-a RS treba naći na dnevnom redu, da bi trebalo raspraviti šta se konkretno desilo i ko je odgovoran za brojne propuste na 21. redovnoj sjednici na kojoj su, kako je naveo, pripadnici policije fizički spriječili poslanike da obavljaju svoju dužnost i prisustvuju 21. redovnoj sjednici u maloj sali Narodne skupštine.

“Mora se utvrditi odgovornost i kazna za sve, koji su pozvali policiju da uradi nešto neviđeno u parlamentarnoj demokratiji”, rekao je Borenović.

On je ocijenio da opozicija nije rušila institucije po principu “obojenih revolucija”, već je nastojala da se prihvate razumne inicijative.

“Nemamo odgovor, ko je pozvao policiju u parlament i predlažemo da zbog toga predsjednik Narodne skupštine, generalni sekretar parlamenta i ministar MUP-a RS podnesu neopozive ostavke, jer su urušili dignitet parlamenta”, rekao je Borenović i dodao da su besmislene sjednice parlamenta, ako se preko toga pređe, a skupština ne vrati u demokratske okvire.

Mihajlica: Prekršen Poslovnik

Poslanik Srpske radikalne stranke Republike Srpske Milanko Mihajilica rekao je da je Poslovnik o radu Narodne skupštine prekršen u vezi sa konsolidovanim izvještajem o izvršenju budžeta Srpske za period 1. januar-30. jun 2017. godine.

On je naveo da se o tome ne može raspravljati na 22. redovnoj sjednici parlamenta, te da je taj dokument sa obrazloženjem trebao biti dostavljen poslanicima 24 sata prije početka zasjedanja.