Inastalacija od 100.000 keramičkih kostiju kao pokazatelj razmjera genocida
Povodom obilježavanja 20. godišnjice od genocida u Srebrenici u subotu, 11. jula, u Memorijalnom centru u Potočarima bit će postavljena umjetnička instalacija pod nazivom “Milion kostiju” napravljena od 100.000 keramičkih kostiju kao pokazatelj razmjera genocida koji se dogodio u tom gradu tokom rata u BiH, javlja Anadolu Agency (AA).
Omladinski četverodnevni događaj koji započinje sutra, a trajat će do 11. jula provodit će se u okviru dva projekta koja realizira Centar za postkonfliktna istraživanja (PCRC). U postavljanju umjetničke instalacije će, kako je najavljeno, učestvuje preko 150 volontera iz 20 zemalja: Srbije, Hrvatske, Makedonije, Švedske, Francuske, Holandije, Češke, Austrije, Australije…
Prema riječima osnivačice i izvršne direktorice Centra za postkonfliktna istraživanja Velme Šarić, ova postavka predstavlja volonterski napor mladih ljudi i volontera širom svijeta.
“Smatrali smo kako ova godišnjica treba biti obilježena na poseban način i krenuli smo u pionirski poduhvat kako bi ovu instalaciju donijeli iz Sjedinjenih Američkih Država. U Srebrenici će biti ukupno 100.000 keramičkih kostiju napravljenih u SAD-u koje su napravili mladi ljudi”, kazala je dodajući kako ovogodišnje obilježavanje genocida u Srebrenici ne može biti bez prisustva mladih.
Kako je naglasila, postavljanje instalacije u Potočarima započinje sutra u jutarnjim satima, a svi volonteri će u subotu, 11. jula na istom mjestu prisustvovati i komemoraciji žrtvama.
“Pitali su me da li je prikladno stavljati kosti? Naša svakodnevica nije takva da imamo komemoraciju da možemo staviti ruže, naša zemlja je puna masovnih grobnica i smatramo da će vizuelni efekat pokazati kolike su razmjere genocida. Ova postavka će ostati trajna”, naglasila je Šarić.
Važnost ovog projekat je prepoznao Ured Vijeća Evrope u BiH, istakla je šefica Ureda Mary Ann Hennessey podsjećajući kako je Vijeće Evrope formirano nakon Drugog svjetskog u cilju uspostavljanja demokratije i sprječavanja zločina u budućnosti.
“Očigledno, genocid se desio u BiH i pokazao je kako je pred nama dosta napora kako bi spriječili da se to ponovi. Genocid je najgora vrsta nečovječnosti koju možemo vidjeti. Kroz ovaj projekat vidimo podsjetnik na ono što se desilo, na empatiju. Pokazat će i kako smo mi zapravo isti, imamo iste kosti. To treba biti podsjetnik kako se u budućnosti mora pružiti podrška kako se to u budućnosti ne bi desilo”, kazala je Hennessey.