Sjedinjene Države traže povlačenje kubanskih diplomata iz Washingtona
Trumpova administracija priprema se da zatraži od Kube da povuče 60 posto svojih diplomata iz Washingtona, saopćili su američki zvaničnici, u odgovoru na prošlosedmični američki potez da u istom iznosu smanji broj svog diplomatskog osoblja u Havani.
Američki zahtjev predstavlja još jedan veliki nazadak za odnose između Sjedinjenih Država i Kube, dvije zemlje koje su tek odnedavno obnovile diplomatske odnose nakon polustoljetnih neprijateljstava. Dolazi u vrijeme kada SAD nastoje zaštiti vlastite diplomate od neobjašnjivih napada u kojima je ugroženo zdravlje najmanje 21 Amerikanca u Havani zbog oboljenja koja su naškodila njihovom sluhu, vidu, prepoznavanju i ravnoteži.
Očekuje se da State Department objavi odluku tokom dana, saopćili su zvaničnici, iako su upozorili da nikakva odluka nije ozvaničena do javne objave. Zvaničnici nisu bili ovlašteni da javno govore o planu i zatražili su anonimnost.
Državni sekretar Rex Tillerson u ponedjeljak je raspravljao o planu s predsjednikom Donaldom Trumpom, saopćio je jedan od zvaničnika.
Kuba negira umiješanost u napade. Iako će Havana vjerovatno smatrati taj potez odmazdom bez povoda, američki zvaničnici tvrde da cilj nije kazniti otok pod komunističkom vlašću, nego osigurati da obje zemlje imaju podjednak broj diplomata u njihovim prijestonicama. Sjedinjene Države zvanično će zatražiti od Kube da povuče diplomate, ali ih neće protjerati sve dok Havana odbije zahtjev, saopćili su zvaničnici.
Napetosti između dva susjeda eskalirale su u jeku ozbiljnih američkih briga zbog neobjašnjivih napada na Amerikance u Havani.
Associated Press javio je da su američki špijuni koji su djelovali pod diplomatskom krinkom među prvim i najteže pogođenim žrtvama. I regularni diplomati javili su o čudnim zvukovima u ušima i prošli su i kroz čudnija iskustva, nakon čega su Sjedinjene Države uvidjele da nešto nije u redu, saopćila je nekolicina pojedinaca upoznatih sa situacijom.
Misteriozni “napadi na zdravlje” počeli su nekoliko dana nakon izbora Donalda Trumpa za američkog predsjednika u novembru prošle godine. Trebalo je, međutim, proći vremena sve do petka kada su Sjedinjene Države naredile više od polovini osoblja ambasade u Havani da se vrati kućama.
Nije bilo nikakve trenutne reakcije iz kubanske ambasade u Washingtonu do ponedjeljka navečer kada se pojavila vijest o planiranom američkom zahtjevu kubanskim diplomatima da napuste zemlju. Taj potez vratit će dvije zemlje nekadašnjim zategnutim odnosima koji su trajali decenijama do 2015. godine, kada su obnovili zvanične veze i ponovo otvorili ambasade u Havani i Washingtonu.
SAD imaju pedesetak američkih službenika koji rade u ambasadi u Havani, tako da će smanjenje od 60 posto značiti da će ta brojka biti svedena na dvadesetak ljudi. Nije još objavljeno kako će kubanski diplomati napustiti Washington kako bi se izjednačio omjer broja diplomata dvije zemlje.