Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

U Tuzli počela NATO vježba “Bosna i Hercegovina 2017”

tuzla – nato vjezba 5

U Tuzli je danas počela NATO civilna vježba upravljanja posljedicama elementarnih nepogoda u slučajevima poplave ili zemljotresa. Vježbu pod nazivom “Bosna i Hercegovina 2017” zajednički izvršavaju Ministarstvo sigurnosti BiH i Euroatlanski centar za koordinaciju aktivnosti u pružanju hitnog odgovora (EADRCC), NATO-ov glavni mehanizam za pružanje pomoći civilima u euroatlanskom području, javlja Anadolu Agency (AA).

U vježbi “Bosna i Hercegovina 2017” učestvuje preko 1.200 osoba iz 34 države savezničkih i partnerskim nacija, od čega je pola osoblja iz BiH, a osim domaćih, učestvovat će i nekoliko međunarodnih organizacija i tijela. Cilj ovakvih NATO-ovih aktivnosti je vježbanje mehanizama za reakciju u situacijama katastrofe, te poboljšanje njihove efikasnosti i saradnje u takvim situacijama.

Dragan Mektić, ministar sigurnosti BiH, poželio je dobrodošlicu učesnicima, te izrazio nadu da će iz Bosne i Hercegovine ponijeti dobre utiske.

“Ljude povezuju lijepi događaji, ali i nesreće. Poplave koje su 2014. godine pogodile jednu petinu teritorije, uzrokovale su ljudsku patnju i velike štete od kojih se pogođene zajednice još uvijek oporavljaju. Ipak, u toj velikoj ljudskoj patnji, građani BiH nisu ostali sami, jer je pomoglo 850 spasilaca iz 22 evropske države. Zahvalni smo za pomoć spasilaca, koji su u teškim uslovima spašavali ljudske živote i njihovu imovinu”, izjavio je Mektić na otvaranju vježbe, dodavši da i BiH želi pomagati drugima, a naročito regiji.

Mektić je dodao da je ovo prilika da se pokaže da su institucije organizirane, ali i da se vidi koliko su uvježbani i čime raspolažu međunarodni timovi.

“Vjerujem da će realizacija vježbe potvrditi da smo preuzeli sve da ona protekne uspješno”, poručio je Mektić.

Pomoćnik generalnog sekretara NATO-a Sorin Ducaru zahvalio se na dobrodošlici i ukazao na to da je za BiH značajno što je domaćin jedne ovako važne vježbe, čiji su razmjeri impresivni.

“U vanrednim situacijama, vrijeme je ključno, pa se treba uvježbavati i pripremati. Primili smo pozive iz Albanije 2010. i 2015. te iz Crne Gore u decembru 2010. i ponovo ljetos. To su bile vanredne situacije u kojima su bili ugroženi ljudski životi. Ministar Mektić spomenuo je i prirodnu katastrofu u BiH 2014. godine i saradnju sa saveznicima i partnerskim državama i na zahtjev Ministarstva sigurnosti BiH, NATO-ov civilni tim stigao je u BiH. Jedna od preporuka tog tima bila je vježba i danas smo upravo zbog toga ovdje”, izjavio je Ducaru.