Lovrinović: Šta znači javno poricanje genocida?
Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine razmotrili su danas Prijedlog zakona o dopunama Krivičnog zakona koje predviđaju zabranu negiranja, poricanja, minimiziranja, opravdavanja ili odobravanja zločina genocida, holokausta i ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.
Prijedlog dopuna zakona predložio je poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) Denis Bećirović, a prema njegovom prijedlogu predviđena je kazna zatvora u trajanju u šest mjeseci do tri godine za javno poricanje, odobravanje ili opravdavanje zločina genocida, holokausta, zločina proti čovječnosti, ratnih zločina protiv civilnog stanovništva utvrđenih pred međunarodnim ili domaćim sudom.
Bećirović je danas kazao i da se zabranjuje distribucija materijala radi poricanja, negiranja, minimiziranja ili odobravanja zločina, dodajući da se radi o evropskim vrijednostima, ali ga je poslanik Hrvatske demokratske zajednice (HDZBiH) Nikola Lovrinović pozvao da obrazloži šta znači javno poricanje.
Lovrinović je posebno zbog raspona kazni zatražio da Vijeće ministara to objasni, dok je poslanik Stranke demokratske akcije (SDA) Hazim Rančić podsjetio da je 11 zemalja negiranje genocida i holokausta karakteriziralo kao krivično djelo u svojim zakonima.
Dopredsjedavajući Doma Šefik Džaferović (SDA) podsjetio je da je bilo predloženo da se ovo pitanje riješi posebnim zakonom, a tada su poslanici tražili da se to uradi kroz Krivični zakon što je sada i predloženo.
Podvukao je da podržava ovaj zakon, dodajući da je detaljno proučio dopune zakona te istaknuo da u njemu ne vidi nikakve nepreciznosti koje bi mogle izazvati nejasnoće u primjeni zakona.
Okončana je rasprava i o ovom zakonu, a potom je uslijedila također rasprava o izmjenama Krivičnog zakona koje je predložila poslanica Srpske demokratske stranke (SDS) Aleksandra Pandurević.