Jedan najboljih nefrologa na svijetu pregledao 25 pacijenata u BiH
Tokom drugog dana posjete “Otvorenoj mreži” prof. dr. Lionel Rostaing, jedan od deset najboljih nefrologa na svijetu, francuski doktor, šef nefrološkog i transplantacionog odjela bolnice “Michallon” u Grenobleu pregledao je 25 transplantiranih pacijenata i pacijenata koji čekaju na transplantaciju.
Dolazak, ovog, svjetski priznatog stručnjaka Sarajevu, velika je stvar s obzirom da BiH nije članica „Eurotransplanta“ (Evropska fondacija za posredovanje i alokaciju u procedurama donacije organa). Program transplantacija “Otvorene mreže” trenutno je jedina legalna i transparentna prilika dijaliznim pacijentima u BiH za kadaveričnu transplantaciju bubrega, jer i pored postojećeg zakonskog okvira, infrastruktura kliničkih cenatra u našoj zemlji i neuspostavljen sistem darivanja organa i dalje onemogućavaju izvođenje transplantacija organa u BiH.
“Otvorena mreža” počela je ovaj program zajedno sa prof. Rostaingom prije pet godina i rezultat ove saradnje je preko 60 građana BiH koji su uspješno transplantirani u ovom programu. U BiH je trenutno oko 3.000 pacijenata na dijalizi, od kojih bi trećina mogla biti transplantirana i u cjelosti se vratiti svakodnevnom životu, rekao je dr. Almir Čehajić Batko, predsjednik “Otvorene mreže”.
Prof. dr. Lionel Rostaing, veliki prijatelj “Otvorene mreže”, Sarajeva, BiH, Bosanaca i Hercegovaca nije žalio vrijeme i trud, te se svakom pacijentu posvetio maksimalno. Brojni savjeti, upute, preporuke, sve za dobro pacijenata.
– Problem kod mnogih pacijenata s kojima sam se ja susreo jeste da im je kasno dijagnosticirana bolest bubrega. Ovi pacijenti iz BiH su tako mladi, tako da postoji veliki problem sa otkrivanjem bubrežnih bolesti od strane ljudi i doktora. U zapadnoj Europi postoji ograničen broj kadeveričnih donora. U Njemačkoj se čeka sedam godina, u Francuskoj tri-pet godina, stoga moramo promovirati transplantacije živih donora, a dugoročno gledano oni su mnogo bolji od kadaverične transplantacije, rekao je prof. dr. Rostaing.
U BiH je trenutno oko 3.000 hroničnih bubrežnih bolesnika. Dijalizni centri u BiH su opterećeni i rade u četiri smjene. Oko 700 pacijenata u BiH su kandidati za kadaveričnu transplantaciju.
Pored upoznavanja sa zdravstvenim stanjem pacijenata prof. dr. Rostaing je uživao i u ljepotama BiH. Domaćini su se potrudili da i ova posjeta ostane u lijepom sjećanju ovog velikog stručnjaka, te da nam se što prije vrati.