Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Vijeće ministara BiH: Predložen dodatak za policijske službenike

BiH

vijece ministara

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine kojim se definira pravo na policijski dodatak policijskim službenicima, javlja Anadolu Agency (AA).

Pravo na poseban dodatak (policijski dodatak) pored policijskih službenika zaposlenih u Graničnoj policiji BiH i Državnoj agenciji za istrage i zaštitu, imat će i policijski službenici zaposleni u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH. Izmjenama Zakona definirano je da policijskim službenicima pripada pravo na policijski dodatak, i to pojedinačno najviše do 40 posto osnovne plate, s tim da ukupan fond za isplate ovog policijskog dodatka ne može biti veći od 35 posto budžeta predviđenog za osnovne plate policijskih službenika na koje se odnosi ovaj dodatak, saopćeno je nakon sjednice Vijeća ministara BiH.

Policijskim službenicima raspoređenim na poslove u sastavu Jedinice za specijalnu podršku Državne agencije za istrage i zaštitu može se odobriti poseban dodatak pojedinačno najviše do 50 posto osnovne plate. Istovremeno je definirano da imenovanim policijskim službenicima ne pripada pravo na poseban dodatak. Ministarstvo finansija i trezora dostavit će Prijedlog zakona Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po hitnoj proceduri.

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova i imenovalo delegaciju za vođenje pregovora za izmjenu i dopunu Sporazuma o preuzimanju uloge suosnivača za Institut za nestale osobe u Bosni i Hercegovini (INO BiH), koji će biti dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru.

“Osnovama je predloženo da INO-om upravljaju i rukovode upravni odbor i kolegiji direktora, koji se imenuju u skladu sa svojim stručnim kvalifikacijama i u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine, pri čemu će se osigurati jednaka zastupljenost konstitutivnih naroda Bosne i Hercegovine. Šest članova/ica Upravnog odbora Instituta imenuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, nakon provedene procedure javnog konkursa”, navodi se u saopćenju sa sjednice.

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, donijelo je Odluku o kriterijima za raspored sredstava namijenjenih za tekući grant „Grant za dodjelu novčanih nagrada za zaslužne i vrhunske sportiste međunarodnog reda“ za 2017. godinu, ukupno vrijedan 100.000,00 KM.

Donošenjem ove odluke, kako je saopćeno, između ostalog, omogućilo bi se provođenje Pravilnika o kategorizaciji sportista na nivou Bosne i Hercegovine te bi se stvorile neophodne pretpostavke da se okončaju dugogodišnji sudski sporovi koji protiv institucija Bosne i Hercegovine vode zaslužni sportisti kategorisani u 2010. godini, kao i jedan broj sportista koji su tražili da budu kategorisani, a do sada njihovi zahtjevi nisu razmatrani, zbog nedostatka budžetskih sredstava za ove namjene.

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva finansija i trezora o realiziranju višegodišnjih projekata u institucijama Bosne i Hercegovine u kojoj se navodi da ukupna vrijednost višegodišnjih projekata u implementiranju iznosi 454 miliona KM. Zadužene su institucije Bosne i Hercegovine koje realiziraju višegodišnje projekte da u narednih 30 dana za Vijeće ministara BiH pripreme detaljne izvještaje o realiziranju višegodišnjih projekata koji će sadržavati sve relevantne podatke, a posebno razloge kašnjenja, kao i prijedloge mjera za ubrzanje realiziranja ovih projekata.

Vijeće ministara BiH upoznato je s Izvještajem o aktivnostima na realizaciji projekta izgradnje međudržavnog mosta preko rijeke Save kod Svilaja i priključnih graničnih dionica autoceste na Koridoru 5c, koji će biti dostavljen Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, kao odgovor na inicijativu poslanika ovog doma.

Ministarstvo komunikacija i prometa zaduženo je da preduzme sve potrebne mjere i aktivnosti za ubrzanje dinamike i rješavanje problema u realizaciji ovog projekta, kako bi se ispoštovao rok, o čemu će redovno izvještavati Vijeće ministara BiH.

Izgradnju mosta finansiraju Hrvatske autoceste i Ministarstvo komunikacija i prometa BiH u jednakom omjeru po 50 posto. Ugovorna cijena je 22.308.022 eura plus PDV. Izvođač je počeo radove 2.9.2016. godine, a ugovoreni rok je dvije godine. Istovremeno je Vijeće ministara BiH usvojilo Izvještaj o aktivnostima u vezi s izgradnjom Pelješkog mosta i zadužilo Ministarstvo civilnih poslova da zatraži od Državne komisije za granicu potpuni izvještaj o njenom radu u vezi s razgraničenjem na moru između BiH i Republike Hrvatske.

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa o aktivnostima na realizaciji dokumenta „Mapa puta sa ciljem stvaranja uslova za izvoz proizvoda životinjskog i biljnog porijekla“. U izvještaju je dat hronološki pregled provedenih aktivnosti u ovoj oblasti u kojoj je ostvaren značajan napredak u posljednje dvije godine.

“Prema Izvještaju, aktivnosti je potrebno usmjeriti u pravcu provedbe podzakonskih propisa o službenim kontrolama te njihovog usaglašavanja sa zahtjevima EU acquisa u skladu s postavljenim rokovima. Neophodno je i aktivno uključivanje sektora ljudskog zdravlja. Naglašena je potreba nastavka sistemskih aktivnosti na izradi i provedbi strateških dokumenata za poljoprivredu i ruralni razvoj. Isto tako potrebno je nastaviti aktivnosti na preuzimanju i usklađivanju sa zahtjevima acquisa u vezi s dobrobiti životinja i politikama zaštite okoliša”, saopćeno je.

Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj o realizaciji Revidirane strategije Bosne i Hercegovine za provedbu Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma za 2016. godinu, koji će Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice dostaviti Parlamentarnoj skupštini BiH.

Prema posljednjem godišnjem statističkom izvještaju UNHCR-a, 18.748 izbjeglica iz Bosne i Hercegovine se nalaze izvan zemlje. Status raseljenih osoba u BiH ima 32.611 porodica, odnosno 98.574 raseljene osobe, od kojih je 38.345 ili 40,6 posto raseljeno u Federaciji BiH, 59.834 ili 58,8 posto na području Republike Srpske i 395 ili 0,5 posto na području Brčko distrikta BiH. Procjena temeljena na iskazanoj namjeri domaćinstava za trajnim rješenjem upućuje na izraženi interes za povratak oko 60 posto raseljenih osoba.

U odnosu na Izvještaj o realizaciji Revidirane strategije o provedbi Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma iz decembra 2015, godine, broj obnovljenih stambenih jedinica u prošloj godini je povećan za 2,8 posto. U 2016. godini implementiran je 351 projekt pomoći u obnovi komunalne i socijalne infrastrukture na prostorima gdje žive raseljene osobe i povratnici.

Projektom „Zatvaranje kolektivnih centara i alternativnog smještaja“, putem CEB-II projekta, predviđeno je zatvaranje 121 kolektivnog centra, a za preostalih 35 evidentiranih kolektivnih centara i alternativnih smještaja u BiH (26 u Federaciji BiH i 9 u Republici Srpskoj) upućeni su zahtjevi nadležnim entitetskim ministarstvima da dostave svoje planove i programe u vezi s njihovim zatvaranje. Za projekte obnove i povratka koji se finansiraju putem Fonda za povratak BiH u prošloj godini ukupno je utrošeno 8.931.308,00 KM, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.