Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Novi finansijski udar na turiste u Hrvatskoj

plaza_hrvatska2

Ministarstvo turizma Hrvatske (MINT) pripremilo je, nakon provedene javne rasprave, prijedlog Uredbe o utvrđivanju visine boravišne takse za 2018. s povećanim iznosima te takse u odnosu na dosadašnje te očekuje da će ta uredba uskoro i na usvajanje na Vladu, doznaje se iz MINT-a.

Hrvatska Vlada, naime, svake godine u ljeto usvaja tu uredbu kojom se određuju iznosi boravišne takse za iduću godinu, i to za turistička noćenja u objektima u kojima se ta pristojba plaća po noćenju (hoteli, kampovi, charter) te za nautičare, odnosno vlasnike ili korisnike plovila koji tu taksu plaćaju za sebe i sve osobe koje noće na plovilu.

“Najavljeno povećanje boravišne takse zasigurno neće negativno utjecati ni na jedan segment hrvatskog turizma, nego štoviše omogućit će povećanje iznosa za promociju i razvoj proizvoda. Uz to, današnji trenutak u kojem je Hrvatska vrlo tražena na najznačajnijim emitivnim turističkim tržištima treba iskoristiti za učvršćenje njene pozicije i za buduća vremena u kojima konkurencija neće mirovati, pa stoga i mi moramo pojačati promociju, što traže svi u sektoru i za što nam treba i više sredstava”, ističe za Hinu pomoćnik ministra turizma Robert Pende.

Poručuje i da će mjere koje će raditi po pitanju promocije imati direktan učinak na daljnje povećanje turističkog prometa.

Prema novom prijedlogu Uredbe za 2018. najviši iznos boravišne takse po osobi i noćenju u glavnoj sezoni povećava se za 1 kunu, sa 7 na 8 kuna, odnosno općenito raspon tog iznosa blago se povećava u odnosu na dosadašnje, pa se kreće od najmanjih 2,5 kune izvan sezone u D i ostalim razredima turističkih mjesta, do 8 kuna u A razredu turističkog mjesta i u glavnoj sezoni.

Napominjući da se pri tom povećanju vodilo računa da visina boravišne takse bude konkurentna u odnosu na okruženje, iz Ministarstva ističu kako je ipak i s novim povećanjima ta taksa još uvijek najniža u odnosu na Hrvatskoj konkurente zemlje.

Pritom iznose primjere da se u Italiji raspon boravišne takse kreće od 2 do 7 eura, u Španiji od 0,45 do 2,25 eura, u Austriji od 0,15 do 2,18 eura, u resortu u Bugarskoj je malo iznad 6 eura, u Lisabonu 1 euro, kao i u BiH, itd.

“Iznosi boravišne pristojbe kakve sada imamo nisu se u hrvatskom turizmu mijenjali od 1999., što je podcrtano i u javnoj raspravi, koja je za tu uredbu završena 26. juna. U raspravi je bilo i dosta komentara koji su išli za tim da se povećanje te takse već duže čeka, pogotovo zbog višestrukog porasta cijena svih usluga i proizvoda u svim tim godinama”, kažu iz Ministarstva.

Dodaju da su u raspravi s terena dolazile i ideje da najviši iznos boravišne u glavnoj sezoni ne bude 8 nego 10 kuna.

S druge strane, za visinu paušalnog iznosa te takse za nautičare kažu da se nije mijenjala od 2010., kada je i uvedena, te nautičari, vlasnici ili korisnici plovila i sve osobe koje borave na plovilu, plaćaju paušal boravišne pristojbe koji se određuje prema dužini plovila i vremenskom periodu.

“S novim prijedlogom Uredbe za 2018. ujednačuje se zapravo visina boravišne takse i postavlja pravedno u odnosu na goste koji borave u hotelskom smještaju ili koriste uslugu smještaja u charteru”, ističu iz Ministarstva.

Povodom novog poteza iz Ministarstva odmah su se oglasili iz Udruge poslodavaca u hotelijerstvu Hrvatske, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske udruge poslodavaca te Kamping udruženja Hrvatske, iskazujući jasno protivljenje povećanju boravišne pristojbe.