Podneseno 26.995 zahtjeva za obnovu kuća u RS-u, a oštećeno još 65.768
Za obnovu i rekonstrukciju stambenih jedinica u Republici Srpskoj podneseno je 26.995 zahtjeva, dok je broj preostalih oštećenih stambenih jedinica 65.768.
Ovim podacima treba dodati i devastiranu putnu, vodovodnu i elektro infrastrukturu, čija sanacija zahtijeva izdvajanje značajnih sredstava, što je vrlo često uslov povratka, navedeno je u informaciji o realizaciji zajedničkih projekata rješavanja stambenih pitanja izbjeglica, raseljnih osoba i povratnika, koju je pripremilo entitetsko resorno ministarstvo za raspravu u Narodnoj skupštini RS-a.
U tom dokumentu je sadržan i podatak da je broj obnovljenih stambenih jedinica na području RS-a 72.388, a Federacije BiH 232.367.
Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica RS-a učestvuje u realizaciji četiri veoma značajna projekta, iz kategorije zajedničkih projekata, kako po broju korisnika koji će se kroz iste stambeno zbrinuti, tako i po finansijskim sredstvima koja će se angažovati na njihovoj realizaciji.
Ukupna planirana vrijednost iznosi 80.106.016 KM, a završetkom projekata bit će stambeno zbrinuto 2.093 porodica u BiH, od čega u RS-u 1.830.
Realizacija ovih projekata će, ocjenjuju iz Ministarstva, doprinijeti rješavanju dugogodišnjih problema povratnika, izbjeglih i raseljenih i stvaranju još boljih i kvalitetnijih uslova za održivi povratak, što i jeste cilj da ljudi koji se vrate ostanu i žive, zajedno sa svojim porodicama i komšijama.
– Imajući u vidu da se radi o zajedničkim projektima gdje u realizaciji učestvuje više institucija, planirana dinamika se često ne ostvari. Razlozi su najčešće izvan nadležnosti Ministarstva za izbjeglice i raseljena lica RS-a kao implementatora, a vezani su uz Projekat zatvaranja kolektivnih centara i alternativnog smještaja putem obezbjeđenja javnih stambenih rješenja (CEB‐2) i Projekat rekonstrukcije stambenog fonda (Saudijski razvojni fond – SAF). Za svaki od navedenih problema Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica RS-a je reagovalo i iniciralo rješenja predlaganjem konkretnih mjera – tvrdi se u informaciji.
Iako se mnogo toga u prethodnom periodu uradilo na rješavanju problema izbjeglica, raseljenih i povratnika, dodaju da ima još mnogo posla da se završi, kako bi se ovoj populaciji stanovništva obezbjedili normalni uslovi za život.
– Potrebe ove veoma osjetljive kategorije stanovništva su još uvijek velike, a samim tim potrebna su i ogromna sredstva da bi se ti problemi riješili. Iako je prošlo više od 20 godina od rata mi i dalje imamo veliki broj osoba koje nisu riješile svoj status i uglavnom se radi o socijalno najugroženim kategorijama. U prilog tome govori činjenica da na području BiH imamo oko 60.000 podnesenih zahtjeva za obnovu imovine – konstatuje se u informaciji Ministarstva za izbjeglice i raseljena lica RS-a, dostavljenoj za raspravu u Narodnoj skupštini RS-a.