Dedić: Novim zakonom pokrećemo oporavak naših šuma
Na centralnoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o šumama federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić istakao je važnost donošenja ovog Zakona.
Podsjetio je da šume zauzimaju 60 posto Federacije i da se danas ta ogromna površina nalazi van zakona. Još od 2009. godine kad je Ustavni sud FBiH poništio stari zakon nema nikakvog uređenja u ovoj oblasti. Šume su, istaknuto je, bile na margini djelovanja prijašnjih ministara, jer se u kontekstu nadležnosti ministarstva već godinama govori uglavnom o poticajima.
-Nismo imali definisane ni osnovne pojmove. Drugim riječima nije se ni znalo ko je vlasnik šuma, ko upravlja šumama, ko snosi odgovornost, nije postojala nikakva strategija kako da upravljamo ovim resursom. Svaki kanton je donosio sopstvene zakone i propise. Zbog ovog nemara svake godine naša privreda trpi milionske štete – kazao je Dedić.
Novim zakonom se prvenstveno štiti šuma i šumsko zemljište i osigurava trajnost gospodarenja. Veliki, ako ne i najveći problem Zakona o šumama iz 2002. godine je što je postojala mogućnost prebacivanja odgovornosti na drugog po pitanju čuvanja i zaštite šuma. U novom Nacrtu zakona o šumama precizno je istaknuto ko upravlja, ko gospodari i čuva, a ko vrši nadzor nad obavljanjem poslova u šumarstvu, kao i sankcije za nepoštivanje zakona.
Štete su nanesene privredi, ali i samim šumama. Bez zakona, istakao je ministar, šume su jednostavno propadale. Nije se radilo na pošumljavanju, sanaciji, reprodukciji. Ovim zakonom će se započeti proces oporavka naših šuma. Do osiromašenja šuma dolazilo je tokom proteklih godina i zbog bespravne sječe suma i zauzimanja šumskog zemljišta te zato nacrt zakona predviđa uvođenje visokih kazni za prekršaje.
Nakon oporavka šume imaju potencijal da postanu jedan od bitnih faktora privrednog razvoja Federacije.
-Mi imamo velike mogućnosti kad je u pitanju drvna industrija. I bez zakona prosle godine je izvoz u ovoj industriji zabilježio rast od preko 12 posto. Imamo priliku da tu statistiku poboljšamo pa da u drvnoj industriji otvorimo nova radna mjesta – ističe Dedić.
Od novih riješenja će, kako se navodi, uglavnom profitirati domaći privrednici. Nacrt zakona, kaže ministar, predviđa da će kriterij za raspodjelu sirovine favorizirati tvrtke koje imaju finalni proizvod.
-Dakle insistirat ćemo na tome da potičemo produkciju namještaja i drugih drvnih proizvoda u Federaciji, a ne da se drvo izvozi pa prerađuje u inostranstvu. Do sada mi smo uglavnom rasprodavali šume bez da radimo na razvoju domaće industrije – navodi Dedić.
Predsjednik Udruženja šumarskih inženjera i tehničara i profesor na Šumarskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu Ahmet Lojo rekao je na današnjoj raspravi da struka nije zadovoljna Nacrtom zakona o šumama, jer smatraju da je u najvećoj mjeri posvećen nadležnostima i privilegijama pojedinih interesnih grupa od gosdpodarenja šumama, a ne o opstanku šuma u budućnosti.
Precizirao je da prije 40 godina, provođenjem prve državne inventure šuma, utvrđeno da ima 540.000 hektara izdanačkih šuma (šuma lošeg kvaliteta) i ogromne površine goleti, a da je danas situacija još gora i da je kvalitet zaliha u bh. šumama lošiji.
Lojo je pojasnio da sve što bude posječeno, bude posječeno na 60 posto površine privrednih šuma u FBiH a da nema novih ulaganja u infrastrukturu i održavanje puteva, te racionalnog korištenja šuma.
U proteklih mjesec dana javne rasprave su održane u svim kantonima, uvažene su pojedine primjedbe i sugestije, njih preko 20, te su već ugrađene u Nacrt zakona o šumama od strane Sektora za šumarstvo i lovstvo Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.