CCI: Narodna skupština RS-a ne poštuje odluke Ustavnog suda BiH
U Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) u prošloj godini zabilježeno je kršenje Ustava BiH, odnosno nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH.
– Nasuprot odlukama Ustavnog suda BiH, NSRS je, na zasjedanju u julu, donijela Odluku o raspisivanju republičkog referenduma. Epilog je pokrenuta istraga od Tužilaštva BiH, u predmetu koji se odnosi na krivično djelo neizvršenja odluke Ustavnog suda BiH – ukazao je danas monitoring konsultant Centara civilnih inicijativa (CCI) Željko Ninković.
Predstavljajući rezultate monitoringa rada entitetskog parlamenta, kazao je da najveći zakonodavni dom u RS-u ni u prošloj godini nije održao nijednu tematsku sjednicu, na kojima bi se razmatrala pitanja od ključne važnosti za građane RS-a.
– Indikativno je, recimo, da se u ovom sazivu NSRS nalazi čak 20 ljekara, ali da nikada nisu predložili tematsku sjednicu na kojoj bi se razgovaralo o izuzetno teškom stanju u zdravstvu i pokušala iznaći određena rješenja u ovoj oblasti – upozorio je Ninković.
Tematskih sjednica nema ni o stanju u privredi, ukupno i po segmentima, o zaštiti domaće proizvodnje, stanju u realnom sektoru, korupciji, urušavanju bankarskog sistema u RS-u, obrazovanju,…
U radu NSRS-a u 2016. nastavljeno je s kršenjem poslovnika.
Poslanici, tokom trajanja sjednica parlamenta, kontinuirano krše Poslovnik, koji nalaže poštivanje dostojanstva Narodne skupštine, koncentrisanost na pitanja koja su na dnevnom redu, obraćanje s uvažavanjem, zabranjuje korištenje uvredljivih izraza kao i iznošenje činjenica i ocjena koje se odnose na privatni život drugih osoba, zatim dobacivanje, ometanje govornika ili ponašanje koje ugrožava slobodu govora.
Pri svemu tome, iako planiran i prošlogodišnjim i ovogodišnjim programima rada NSRS, kodeks ponašanja narodnih poslanika u NSRS-u još nije usvojen.
Kada je u pitanju rad Vlade RS-a u prošloj godini, Ninković je dodao da je većina mjera realizovanih na sjednicama dnevno-operativnog karaktera.
– Zakoni, kao posebno važne mjere, kojima se sistemski uređuju neke stvari i koje mogu dugoročno uticati na kvalitet života građana, predstavljaju tek četiri posto od ukupnog broja mjera koje je Vlada RS-a razmatrala na sjednicama. Dok strategije, u ukupnoj masi razmotrenih mjera, zauzimaju tek 0,6 posto – kazao je.
Istakao je da zabrinjava hronična nelikvidnost budžeta i njegova ovisnost o zaduživanju te posljedice koje to zaduživanje ostavlja i po budžet i po RS u cjelini.
Žene u Vladi RS-a zauzimaju manje od četvrtine mjesta (četiri ih je od 17) čime se krši Zakon, koji propisuje da je najmanji procent zastupljenosti manje zastupljenog spola 40 posto.
Iz CCI-a su istakli potrebu povećanja efikasnosti obje institucije, u drugoj polovini njihovog mandata, pogotovo u realizaciji planiranih mjera, s naglaskom na zakone i strategije.
– Obje institucije trebaju se fokusirati na ključne probleme građana i njihovo rješavanje, a prestati davati doprinos dizanju tenzija u zemlji. Tenzija koje ne trebaju nikome – istakli su predstvanici CCI-a.