Za naknade za otežani rad u OSBiH potrebno 4,5 miliona KM
Donošenje odluke koja bi tretirala naknade za otežani rad ili specifične radne dužnosti u Oružanim snagama BiH implicira financijska sredstva od oko 4,5 miliona KM za radna mjesta koja podrazumijevaju terensku, stražarsku službu, uništavanje neekslodiranih minsko-eksplozivnih sredstava, kao i redefiniranje naknada za pilote i deminere po stupanjskom modelu postupka nadoknade u odnosu na efektivni aranžman.
O tome je ministrica odbrane BiH Marina Pendeš izvijestila zastupnike Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH na današnjem zasjedanju.
– U skladu s tim Ministarstvo odbrane BiH je pokrenulo proceduru za izmjene Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, a kako kroz proceduru odobravanja proračuna BiH nisu odobrena sredstva za povećanje proračuna za potrebe institucija obrane BiH donošenje navedene odluke je prolongirano – podsjetila je Pendeš.
S obzirom na to da razmatranje navedenih zakonskih izmjena nije okončano u državnom parlamentu dodaje da takva situacija implicira potrebu analiziranja unutarnjih rezervi.
– To će omogućiti ravnomjerniju i pravedniju raspodjelu dostupnih proračunskih sredstava u odnosu na složenost zadaća, prostora, angažiranja i radne uvjete – smatra ministrica odbrane BiH.
Ministarstvo odbrane BiH intenzivno radi na iznalaženju rješenja, koja će prije donošenja biti prezentirana Zajedničkom povjerenstvu za obranu i sigurnost oba doma Parlamentarne skupštine BiH
Naime, primjena postojeće odluke, po riječima poslanika Šemsudina Mehmedovića, zapravo generira nepravdu između pripadnika Oružanih snaga BiH.
– Neki djelatnici podoficiri, koji rade u Ministarstvu odbrane BiH imaju kao veoma opasno odlazak i dolazak s posla i na osnovu toga imaju dodatak na plaću. S druge strane demineri, koji rade s opasnim materijama nemaju nadoknadu, odnosno dodatak na plaću – kazao je Mehmedović.
Intencija je da se na temelju složenosti i načela utvrđenih Zakonom o plaćama i naknadama u institucijama BiH prepoznaju dužnosti i poslovi koji do sada nisu bili valorizirani za ostvarenje prava na naknadu.