Marihuana oslabljuje mišiće srca?
Prošle je sedmice pet novih saveznih država SAD-a legaliziralo rekreativno korištenje marihuane, ali korisnici bi možda trebali biti oprezni. Naime, nedavno je istraživanje pokazala da korištenje marihuane može oslabiti mišiće srca.
Stručnjaci su posmatrali povezanost između marihuane i zdravlja srca te su rezultate predstavili na godišnjoj konferenciji, piše CNN.
Istraživači su se fokusirali na pacijente sa stresnom kardiomiopatijom, tj. iznenadnim slabljenjem srca. Pacijenti s tim stanjem mogu doživjeti akutnu bol u prsima, nedostatak daha i vrtoglavicu. Barem su dva slučaja u medicinskoj literaturi povezana s korištenjem marihuane.
Sve veća dostupnost marihuane u rekreativne svrhe uzbunila je medicinsku zajednicu oko potencijalnih rizika za srce. Istraživači su pregledali preko 33.000 pacijenata sa stresnom kardiomiopatijom te su formirali dvije skupine – korisnike marihuane i one koji je nisu konzumirali.
Dvije su se skupine razlikovale demografski i po historiji bolesti. Korisnici marihuane su bili mlađi muškarci, što je bilo iznenađujuće jer se stresna kardiomiopatija češće pojavljuje kod starijih žena. Korisnici su također imali manje rizičnih faktora koji uzrokuju stresnu kardiomiopatiju, kao npr. akutni stres, dijabetes, itd.
”Iako su ovi mladi ljudi imali manje faktora, još su uvijek bili veoma rizični”, kaže dr. Amitoj Singh, voditelj istraživanja.
Istraživači su u sljedećem koraku napravili model koji isključuje sve ostale uzroke stresne kardiomiopatije, kako bi provjerili može li samo marihuana uzrokovati to stanje. Otkrili su statistički značajnu povezanost između marihuane i stresne kardiomiopatije.
”Korisnik marihuane ima gotovo dvostruko veću šansu da razvije stresnu kardiomiopatiju”, kaže Singh.
Istraživanje je također pokazalo da korisnici marihuane češće koriste duhan i zabranjene supstance te da više pate od depresije.
Bismo li trebali izbjegavati marihuanu?
Singh smatra da ne bismo trebali zanemariti potencijalnu medicinsku korist marihuane.
Ipak, želja mu je privući pažnju na potencijalne štetne posljedice rekreativnog korištenja marihuane.
Nedostatak nadzora otežava korisnicima da znaju tačnu količinu THC-a u dozi, što bi moglo biti opasno. Singh još nije siguran je li THC odgovoran za srčane probleme korisnika te smatra da je to tema za daljnje proučavanje.
”Ovo je bila retrospektivna studija, ne možemo utvrditi tačnu povezanost između marihuane i slabljenja srčanih mišića. Potrebna su daljnja istraživanja, osobito s obzirom na trenutnu povećanje korištenja marihuane u rekreativne svrhe u SAD-u”, zaključuje Singh.