Okrugli sto u Banjoj Luci: Potrebno više raditi na reformi pravosuđa
Problemi u oblasti pravosuđa i usklađivanje propisa u Bosne i Hercegovine sa legistlativom Evropske unije glavne su teme okruglog stola o vladavini prava i reformi pravosuđa koji se danas održava u Banjoj Luci.
Okrugli sto organizovala je Zajednička komisija za evropske integracije Parlamentarne skupštine BiH, uz podršku Misije OSCE-a u BiH.
Predsjedavajući Zajedničke komisije za evropske integracije Nikola Lovrinović, istakao je da su se na samom početku u komisiji dogovorili da Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i evropski put treba približiti onima koji su dužni da provode obaveze i da rade na procesima.
“Želimo da kao parlamentarci budemo u potpunosti involivrani u ovaj proces, da probamo zakočene procese otkočiti, vidjeti gdje je problem, da razmjenjujemo stanje, mišljenja, probleme koji su se dogodili na različitim razinama”, rekao je Lovrinović.
Na pitanje koji su najveći problemi, Lovrinović je naglasio da će BiH od EU dobiti par hiljada pitanja.
“Ne znam od čega bih počeo, svu legistlativu sve što znači život ove države, ako želimo biti dio EU, moramo prilagoditi propisima i standardima EU”, rekao je Lovrinović.
Kada je u pitanju oblast pravosuđa, dio propisa je već usklađen sa evropskim standardima, dok drugi propisi čekaju, kao što je na primjer izmjena zakona o VSTV gdje je najvažnije pitanje kako nadzirati rad tužilaca i sudija. Rekao je i da je potrebno da se raspravlja o zakonu o Ustavnom sudu BiH, ali nije želio da komentariše kakvo je rješenje prihvatljivo.
Alexander Chuplygin, zamjenik šefa Misije OSCE-a u BiH, rekao je da je misija OSCE-a partner svim institucijama u nastojanjima da doprinesu vladavini prava i reformi pravosuđa koja ima za cilj da sve pravosudne institucije budu efikasne i lako dostupne za sve građane.
Anton Kasipović, ministar pravde RS, rekao je da se nastavak strukturalnog dijaloga očekuje početkom sljedeće godine, te da iako je uočen određen napredak, smatra da je na reformi pravosuđa potrebno raditi više, dublje i sa više energije.
On smatra da se mora shvatiti da ne postoje tabu teme, da se mora razgovarati o zakonu o Ustavnom sudu BiH, da se moraju odrediti prema učešću sudija stranaca, zakonu o sudovima BiH, kao i o zakonu o VSTS. Naglasio je da nije zadovoljan strukturalnim dijalogom, da se moglo daleko više i da je bilo potrebno više energije od partnera u ovom dijalogu.
“Ministarstvo pravde RS napravilo je zakon o sudovima BiH. Čekamo odgovor i očekujem odgovarajuću aktivnost u Ministarstvu pravde FBiH i u Vijeću ministara i očekujem da vrlo brzo na temelju onog što smo do sad napravili možemo doći do krupnih promjena u pravosuđu BiH”, kazao je Kasipović.
Mario Nenadić, ministar pravde i uprave Kantona Sarajevo, kritikovao je nedovoljnu komunikaciju između viših i nižih organa vlasti. Naveo je da u Općinskom sudu Sarajevo ima oko 940.000 neriješenih predmeta od kojih je najveći problem komunalna privreda, te da smatra da time ne treba da se bave sudovi.
“Imamo oko 25.000 neriješenih predmeta u Kantonalnom sudu i trenutno se radi 2009. godina – toliko o efikasnosti pravosuđa”, rekao je Nenadić i dodao da čini sve da se ovo stanje promijeni.
Na skupu učestvuju predstavnici svih nivoa zakonodavne i izvršne vlasti u BiH, Misije OSCE-a, Kancelarije specijalnog predstavnika EU u BiH i nosioci najviših pravosudnih funkcija u BiH.
Okrugli sto u Banjaluci četvrti je u nizu okruglih stolova o otvorenim pitanjima SSP, koje je u ovoj godini, uz podršku Misije OEBS-a u BiH, organizovala Zajednička komisija za evropske integracije parlamenta BiH.