Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Kadić: Izgradnja Bloka 7 TE Tuzla mora biti imperativ

jasminkadic

Jasmin Kadić, zastupnik Demokratske fronte u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH i član Odbora za energetiku PD PFBiH na nastavku 12. redovne sjednice PFBiH podnio je inicijativu za održavanje tematske sjednice na kojoj bi se raspravljalo o statusu elektroenergetskih projekata Blok 7 TE Tuzla, Termoelektrana Banovići, VE Podveležje i drugih započetih elktroenergetskih projekata.

Šta je cilj vaše inicijative?

U političkoj pa i u stručnoj javnosti postoje brojne špekulacije i pitanja oko ovih projekta. Od onih “prostih” da li se neko ugradio u već ponuđene modele izgradnje i finasiranja pa do njihove transparentnosti, strateške i ekonomske opravdanosti, prioriteta u realizaciji, tehničke regularnosti, dinamike realizacije, cijene koštanja itd.

Nažalost ovim brojnim pitanjima uglavnom se pristupa sa aspekta stranačke politike i intersa. Umjesto da se rasprave vode u parlamentima, a struka utvrdi najbolja rješenja, političke stranke to koriste u svojim medijskim istupanjima za međusobna optuživanja.

Cilj ove inicijative je da se zastupnici pravilno i u potunosti informišu o statusu ovih projekata, te da Parament FBiH zauzme stav u vezi pojedinih pitanja i eventualno predloži rješenja, prioritete i drugo. Moramo spriječiti da se odluke o prioritetima i sudbina elektornergetskih projekata donose za kulisa u sprezi interesnih grupa i Vlade FBiH

Rezultat ove tematske sjednice bi trebao biti takav da se odrede prioriteti, otkoči i ubrza realizacija ovih kapitalnih projekata koji će značajno podići nivo investicija, obezbijedili nova radna mjesta, značajniji ekonomski rast FBiH te obezbijediti energetsku neovisnost BiH.

Šta je konkretna uloga Parlamenta FBiH kada su u pitanju ovi projekti?

Paralment FBiH daje saglasnost za izdavanje kreditnih garancija kao i na izbor strateškog partnera za finasiranje i izgradnju te druge sporazume i ugovore koji se odnose na ove projekte.

Dakle, Paralment FBiH će se prije ili kasnije izjašnjavati oko pojedinih saglasnosti u vezi ovih projekta, pa je neophodno da se na vrijeme upozna sa predloženim rješenjima te da se upusti u rješavanje nametnutih pitanja i problema. Za sve ove projekte neophodna su visoka kreditna zaduženja kod stranih kreditora pa je nedopustivo da se sa informacijama oko ovih projekata, što je već bio slučaj sa TE Banovići, zastupnici P FBiH upoznaju dan prije održavanja sjednice i izjašnjavaju o istoj.

Zašto po vašem mišljenju ovi projekti kasne sa realizacijom?

FBiH nema usvojenu strategiju energetskog razvoja prema kojoj bi između ostalog bio utvrđen plan i obim investicija. Uprave Elektroprivrede BiH i Elketroprivrede HZ HB se smjenju prema izbornom ciklusima, tako da imamo diskontinuitet kako u upravljanju tako i u realizaciji investicija.

Svaka nova uprava i novi sastav Vlade FBiH traži svog strateškog partnera, nudi svoj model tehničkog rješenja, prebacuje težište interesa sa jednog na drugi energetski projekat. Zbog ovako nestručnog i političkog pristupa moguće je da imamo i opstrukcije realizacije jednog projekta od strane interesne grupe koja favorizira neki drugi projekat. Naime, tu su i uslovi koje pred nas postavlja Energetska zajednica i EU u smislu ogrančavanja proizvodnih kapaciteta koji koriste ugalj kao energent, a upitna je i mogućnost paralelne realizacije zbog ogromnih finansijskih zahtjeva i sve lošijeg poslovanja obje elektroprivrede.

Kada tome dodamo da se radi o izuzetno zahtjevnim projektima koji sa sobom nose i veliki novac, a tamo gdje ima mnogo novca ima i mnogo zainteresovanih ”igrača”, kako domaćih tako i onih inozemnih, onda je jasno zašto ovi projekti kasne.

Koliko su ekonomski opravdani elektroenergetski projekti koji su predmet vaše inicijative?

Cijene električne energije su duže vrijeme u padu pa se pitanje ekonomske opravdanosti samo od sebe nameće. Ipak, izgradnja novih proizvodnih kapaciteta je prije svega strateško pitanje u smislu energetske neovisnosti FBiH i države BiH. Naime, nakon planiranih gašenja dotrajalih termo blokava u Tuzli, doveli bi se u situaciju da uvozimo električnu energiju čiju cijenu sa sigurnošću u narednim godinama ne možemo predvidjeti.

Zato izgradnja Bloka 7 TE Tuzla, koji zadovoljava i pomenute uslove Energetske zajednice jer se radi o zamjenskom kogeneracijskom bloku koji će obezbijediti i grijanje Tuzle a potencijalno i okolnih gradova, mora biti imperativ. Mi moramo zadržati status energetski neovisne zemlje i zemlje izvoznika električne energije. Pored poljoprivrede, energetika je najvažnija grana ekonomije za preživljavanje jedne zemlje i generator sveukupnog razvoja.