Novalić: Novi zakoni poboljšat će zapošljavanje
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Fadil Novalić najavio je danas da Vlada FBiH ostaje opredijeljenja za reformske procese, ali i da će spremno dočekati 9. decembar kada bi BiH trebao biti uručen upitnik Evropske komisije kao naredni korak približavanja države EU.
Da BiH očekuje značajan napredak ka članstvu u EU već 20 poslijeratnih godina ponovio je premijer nakon što mu je zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Khaldoun Sinno uručio Izvještaj Evropske komisije o BiH za ovu godinu.
Istaknuo je da je 31,1 posto reformskih mjera već analizirano i podvukao da niz ključnih reformskih zakona čeka na usvajanje u Domu naroda Federalnog parlamenta, ističući da je učinjen značajan napor da bi se otkočio rad oba doma Parlamenta FBiH.
Izvještaj o napretku BiH uručen je danas zvanično i federalnim parlamentarcima, a Sinno je tada izrazio nadu da neće biti više zastoja u radu tog zakonodavnog tijela jer je to ono što očekuje i Evropska komisija.
Novalić je najavio da bi Vlada FBiH na narednim sjednicama također trebala razmatrati nekoliko reformskih zakona među kojima je izdvojio zakon o doprinosima, zakon o dohotku, zakon o koncesijama te o predstečajnom i stečajnom postupku.
– Ovi zakoni uticat će na poboljšanje poslovnog okuženja i zapošljavanje – kazao je Novalić, iznoseći podatak Porezne uprave Federacije koji govori o tome da je u posljednjih 19 mjeseci zaposleno 26.219 osoba.
No ono što je za entitetskog premijera važno je činjenica da je moratorij na zapošljavanje u javnoj upravi, koji je uvela ova vlada, rezultirao smanjenjem broja zaposlenih za gotovo tri hiljade, što je možda i prvi put u posljednjih 20 godina kada se taj broj konstantno povećavao.
Zabilježen je i rast indirektnih poreza za 3,1 posto koji se povećavaju dinamikom kako se povećava i bruto nacionalni proizvod (BDP) društveni proizvod, ali se u narednoj godini očekuje povećanje od pet do šest posto, a najavljeno je i da će se naredne godine još više raditi na reformama i poboljšanju investicijske klime.
Kako je istaknuto za 45 dana trebala bi biti upriličena tematska sjednica na kojoj će se naći sveobuhvatna informacija o urađenom kada je u pitanju reforma javne uprave te iznijeti prijedlozi kako javnu upravu osposobiti da bude funkcionalnija za građane, a također Ministarstvo pravde trebalo bi pripremiti i set antikorupcijskih zakona.
Sinno izrazio je očekivanje da će sve vlade u BiH raditi u budućnosti prema preporukama koje su date u Izvještaju Evropske komisije, potcrtavajući da su reformski procesi potrebni ne samo zbog puta BiH ka Evropskoj uniji nego i zbog reforme zemlje.
Pohvalio je učinjeno u proteklom period poput adaptacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), uspostavljanje tijela nazvanog Mehanizam koordinacije koji omogućava da BiH s EU razgovara usaglašenim glasom, te je kazao da je značajan napredak urađen u realizaciji Reformske agende.
– Progres je napravljen i kada je u pitanju usvajanje Strategije prometa, ali je potrebno usvojiti i strategije iz oblasti energije, zaštite okoliša i poljoprivrede te raditi mnogo više na pitanjima uspostavljanja vladavine prava te poboljšanja poslovne klime – zaključio je Sinno.
Iz Vlade Federacije BiH danas je naglašena i namjera da se sljedeća godina proglasiti godinom vladavine prava.