Vlada FBiH treba za 30 dana da dostavi informaciju o stanju PIO zavoda
Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine obavezao je Federalnu vladu da u roku od 30 dana dostavi ovom Domu informaciju o stanju u Federalnom zavodu penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO).
Ovakav zaključak jedne od današnjih tačaka dnevnog reda vanredne sjednice Doma, koja je završena u Sarajevu, predložio je predsjedavajući Doma Edin Mušić konsultirajući se prethodno s predsjedavajućima svih poslaničkih klubova.
Dopremijer Federacije BiH, ujedno ministar rada i socijalne politike Vesko Drljača, obraćajući se poslanicima, nazvao je stanje u Zavodu PIO i status penzionera jednim od najsloženijih problema i izazova u radu Vlade.
– Opšte je poznato da je ukupan dug na osnovu neuplaćenih doprinosa velikog broja javnih i privatnih preduzeća veći od milijarde KM, a da je dug javnih preduzeća 454,5 miliona KM.
Što se tiče prihoda Federalnog zavoda PIO (uplaćeni doprinosi i transferi iz budžeta FBiH) u periodu 2010.-2015. godina rasli su po prosječnoj stopi od 2,2 posto i ukupni prihodi u 2015. su za 182 miliona veći od prihoda u 2010. godini.
Mjesečna potraživanja za isplatu penzija su 167 miliona, od čega se približno oko 20 miliona KM osigurava iz budžeta. Transferi iz budžeta FBiH su na godišnjem nivou oko 24 miliona KM (dok su prihodi iz budžeta, transferi, rasli po stopi od prosječno 7,4 posto (240 miliona).
Rashodi u istom periodu 2010.-2015. su rasli po prosječnoj stopi od 3,3 posto tako da su ukupni rashodi u 2015. bili za 260 miliona KM veći od rashoda u 2010. godini. U periodu 2011.-2015. konstantno se ostvaruje gubitak – kazao je ministar Drljača.
Kao glavne uzroke gubitka naveo je nedovoljne ukupne prihode s veoma malim stopama rasta uzrokovanim blagim rastom broja zaposlenih i gotovo stagnacijom prosječne plaće, potom povećanje penzija u dva navrata u vrijeme kad za to nije bilo finansijskih preduslova, kontinuiran rast rashoda prvenstveno zbog sve većeg broja penzionera i finansiranje povoljnijih penzija po posebnim propisima iz doprinosa.
Višegodišnji gubici su uticali na veoma tešku finansijsku sitauciju u penzijskom sistemu FBiH s akumuliranim deficitom većim od 200 milona KM, rekao je također Drljača napominjući da se likvidnost i nastojanje da se penzije isplaćuju što je moguće redovnije trenutno održava kreditinim zaduženjem od 63,7 miliona KM i pozajmicom od BH Pošte od 41 milion KM.
Svi ovi pokazatelji ukazuju na težak položaj penzionera, kao i na određene deformacije i nepravde do kojih je doveo postojeći zakon, kazao je ministar i dodao da taj zakon treba hitno mijenjati u skladu sa zacrtanim strateškim odrednicama.
– Generalno, samo sistemskim rješenjima, prvenstveno novim zakonom o PIO koji je u parlamentarnoj proceduri, može se osigurati dugoročna finansijska održivost, pravednost i blagovremenost isplate penzija – zaključio je.
Drljača je naveo da su Vlada i resorno ministarstvo preduzeli niz mjera i aktivnosti, ali i da su medijski natpisi krajem 2015. uticali na značajno veći priliv novih penzionera, što je, po njegovim riječima, znatno usložilo situaciju.
– Ipak, uspjeli smo osigurati redovnost isplata penzija tako da se isplata vrši u roku do četiri dana od početka isplate, odnosno do 8.-9. u mjesecu za prethodni mjesec – ministrove su riječi.
Od nekih značajnijih poduzetih mjera Vlade i Ministarstva naveo je povećanje broja aktivnih osiguranika i dodao da je od 2015. evidentirano više od 24.000 zaposlenih, što će direktno uticati na rast doprinosa i dinamiku isplate penzija.
Naveo je i Vladinu uredbu koja podstiče zapošljavanje kroz konkretne programe zapošljavanja određenih kategorija, za šta je osiguran značajan novac i što će tek u narednom periodu dati puni rezultat u smislu stabilnosti penzijskog sistema.
Drljača je naveo i Vladine aktivnosti na izradi zakona o uvezivanju staža, koji bi, po njegovim riječima, trebao uliti značajne iznose u penzijski sistem.
– Očekujemo da će se dio novca od privatizacije usmjeriti na stabilizaciju PIO sistema – kazao je također ministar.
Na dan 31. augusta ove godine, u FBiH je evidentirano 458.273 zaposlenih, a 407.126 penzionera, što govori da je odnos broja zaposlenih prema proju penzinisanih 1,13 prema 1, zaključio je.