Asma al Asad: Moj muž je uvijek smiren i pristojan
Ubrzo nakon objave polusatnog intervjua kojeg možete pogledati u priloženom videu, britanski Guardian objavio je njegovu analizu. Ističu da je njena odluka da pristane na intervju nakon osam godina tišine izazvala fascinaciju ženom koja je opisivana i kao ”prva dama pakla”.
”Kosa joj je bila decentno uređena, šminka je bila bez pogreške i diskretna. Ton Asme al Asad bio je također besprijekoran dok je davala svoj prvi televizijski intervju u osam godina”, piše Guardian.
Blagim londonskim naglaskom rekla je da je osjetila ”bol i tugu” kada se susrela s ozlijeđenima i onima koji su ostali bez svojih bližnjih u sukobu, zbog čega im je ponudila pomoć.
U Siriji svi pate
”Biste li ih vi mogli ignorisati? U Siriji vjerujemo u držanje svoje riječi. To je važno”, rekla je u ova 41-godišnjakinja i majka troje djece u intervjuu.
Britanski medij primjećuje kako nije spomenuta činjenica da njezin suprug Bašar al Asad nastavlja bombardirati i civilne mete, iako je spomenuto da postoji velika patnja na obje strane sukoba, a nije spomenuta ni uloga Rusije, kao ni optužbe za ratne zločine.
”Kakve veze ova pametna i elegantna žena s londonskim naglaskom koja priča o suosjećanju ima veze sa brutalnošću režima kojeg vodi njezin muž. I zašto je sada odlučila progovoriti”, pita Guardian.
David Lesch, profesor historije i autor knjige ”Sirija: Pad kuće Asad”, kaže da je odluka prve dame da se pojavi znak samopouzdanja režima ”na način na koji gledaju svoju poziciju – misle da pobjeđuju”.
”Mislim da je ovo sve dio PR pokušaja da se prikaže stabilnost i neranjivost, kao i da oni kontroliraju zemlju. Mislim da osjećaju da su sigurni oko svoje bliske budućnosti jer imaju podršku Rusije i Irana”, navodi on.
Asma Asad školovala se u Engleskoj gdje su je prijatelji znali kao Emu, običnu učenicu, duhovitu i prijateljski nastrojenu, iako povremeno s kratkim fitiljem. U Londonu je išla i na fakultet nakon čega je na kratko postala investicijski bankar u New Yorku. Upoznala je Bašara al Asada u Londonu 2000. godine te su se ubrzo i vjenčali. Tada je imala 25 godina, a Asad je postao predsjednik Sirije.
Kada je počeo sukob u Siriji postavilo se pitanje koliko Asma zna o djelovanjima svog muža. Supruge britanskog i njemačkog ambasadora snimile su video 2012. u kojem apeliraju na nju da ”riskira i otvoreno kaže – zaustavite krvarenje, prestanite sada”. Također su joj u videu poručile da se ne smije skrivati iza supruga.
Odbila sve ponude
Ubrzo su procurili privatni mailovi bračnog para Asad koji su prikazali da ona troši velike sume novca na nakit, odjeću i dekoracije kuće, ali i to koliko Asma i Bašar imaju blizak odnos.
”Ako ostanemo zajedno prebrodit ćemo ovo… Volim te“, piše ona svom mužu u jednom mailu.
Asma al Asad u intervju za ruske medije kaže da je odbila sve ponude protivnika njenog muža da prijeđe kod njih.
”Ovdje sam od početka i nikada nisam ni pomislila da bih mogla da prijeđem negdje drugdje.
https://www.youtube.com/watch?v=OVT3ysM-5iM
Da, ponuđeno mi je da napustim Siriju, tačnije da pobjegnem iz nje. Te ponude uključivale su sigurnosne garancije i zaštitu za moju djecu, čak i financijsku sigurnost. Ne treba biti genij pa shvatiti što su ti ljudi stvarno htjeli. To je bio namjeran pokušaj da se poljulja samopouzdanje naroda u predsjednika”, kaže Asma al Asad.
Upitana o svom suprugu Bašaru, Asma za njega ima samo riječi hvale.
”Na mnogo način on je ista osoba kakav je bio kad sam ga upoznala, prije nego je postao predsjednik. Vrlo je smiren, vrlo pažljiv i uvijek pristojan. Ali jedna od najboljih stvari jest da je s njim lako razgovarati. S njim možete razgovarati o svemu”, rekla je Astma o svom suprugu-.
”Nema porodice u Siriji koja nije izgubila nekog voljenog. Danas roditelji prisustvuju pogrebima svoje djece više nego njihovim vjenčanjima”, kaže gospođa Asad.
U intervjuu je osudila sankcije protiv Sirije navodeći da one štete građanima, kao i izvještavanje zapadnih medija koji, prema njezinim riječima, ne pišu ništa o patnji civila u dijelovima zemlje pod kontrolom njenog muža.
Kako kaže, slike smrti Alana Kurdija, sirijskog dječaka koji se utopio kod turske obale i čije je tijelo pronađeno na plaži, kao i krvavog i prašnjavog Omrana Darkneša poslije jednog napada, predstavljanju patnju izbjegličke krize.