Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Ovo je prvi olimpijski tim bez himne i zastave (FOTO)

izbjeglice rio

Čak i da ne bude oboren niti jedan svjetski rekord, Olimpijske igre u Riju ući će u anale, kao prve u historiji na kojima će sudjelovati i ekipa sportaša koja nema nacionalni predznak, nema svoju himnu niti zastavu iza koje će koračati na ceremoniji svečanog otvaranja.

Riječ je, naime, o ekipi sastavljenoj od desetero sportaša-izbjeglica koji su, zbog ratova, bili prisiljeni napustiti svoje zemlje.

“Ovo nije samo borba za sport, to je borba za život”, rekla je sportašica Yolande Mabika iza koje je, iako ima tek 28 godina, vrlo mučan životni put. Kao dijete, tokom borbi u Demokratskoj Republici Kongo, odvojena je od svojih roditelja te je u centru za raseljenu djecu u Kinshasi otkrila judo.

Danas je Yolande profesionalna sportašica iza koje su nastupi na brojnim svjetskim turnirima, a iako joj, kako kaže, judo nikada nije donio novac, dao joj je ono zahvaljujući čemu je preživjela – snažno srce.

Uz Yolande, u ekipi sportaša izbjeglica je i dvoje sirijskih plivača, 24-godišnji džudaš iz Konga Popole Misenga, 36-godišnji maratonac iz Etiopije Yonas Kinde i petorica trkača iz Južnog Sudana.

Svi će oni svojim sudjelovanjem na Olimpijadi poslati jednu od najsnažnijih poruka svijetu u kojem je sve manje mira te će biti simbol nade u bolje sutra za milijune izbjeglica diljem svijeta kojih je, iz godine u godinu, sve više.

Prema UNHCR-ovom godišnjem Izvješću o globalnim kretanjima, prisilno raseljavanje dosiže rekordan broj te je jedna od 113 osoba u svijetu ili tražitelj azila, unutarnje raseljena osoba, ili izbjeglica. Svake su minute u nekoj zemlji svijeta raseljene nove 24 osobe te je danas sveukupni broj prisiljeno raseljenih ljudi veći od broja stanovnika Ujedinjene Kraljevine, Francuske ili Italije.