Vanredno stanje u Turskoj stupilo na snagu
Tromjesečno vanredno stanje u Turskoj, koje će omogućiti vlastima da preduzimaju brze, efikasne akcije protiv odgovornih za neuspjeli vojni udar, stupilo je danas na snagu nakon objavljivanja odluke u Službenom glasniku.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, koji je pokrenuo masovne čistke državnih institucija nakon pokušajavojnog udara 15. jula, rekao je da je uvođenje vanrednog stanja u skladu sa Ustavom Turske i da ne predstavlja kršenje vladavine zakona niti osnovnih sloboda građana.
Zakonom je predviđeno da se vanredno stanje proglašava u slučaju prirodnih katastrofa, epidemija, privrednih kriza i “u slučaju ozbiljnog remećenja javnog reda zbog, prvo: ozbiljnih nagovještaja nasilnih akcija čiji je cilj rušenje slobodnog demokratrskog uređenja uspostavljenog Ustavom, ili temeljnih prava i sloboda, i, drugo: u slučaju nasilnih incidenata”.
Po tom zakonu, Ministarski savjet, uzimajući u obzir mišljenje Vijeća za nacionalnu sigurnost, na zasjedanju pod predsjedavanjem predsjednika Republike proglašava vanredno stanje na dijelu teritorije ili u cijeloj zemlji za period ne duži od šest mjeseci.
Trajanje vanrednog stanja može da produži Skupština Turske, što je i činila od 1987., kada je vanredno stanje proglašeno na jugoistoku Turske, a to vanredno stanje je važilo do 2002. godine.
Po Zakonu o vanrednom stanju, mogu se ograničiti ili zabraniti saobraćaj, okupljanje, kretanje na nekim mjestima ili u neko vrijeme, može se narediti pretresanje lica, vozila i pljenidba predmeta koji se smatraju dokaznim materijalom, može se građanima narediti da stalno nose lične karte.
Može se zabraniti štampanje i distribucija novina, časopisa i drugog štampanog materijala, uvesti kontrola svih oblika štampanih i audio-vizulenih medija, kao i pozorišnih predstava i filmova koji se javno prikazuju.
Uvođenjem vanrednog stanja, po zakonu o tome, ukidaju se sva ustavna ograničenja izdavanja predsjedničkih dekreta.
Nadzor nad mjerama koje se sprovode tokom vanrednog stanja je u nadležnosti Kabineta premijera ili ministarstva koje premijer ovlasti za to, a osniva se i koordinaciono tijelo u kojem su nadležna ministarstva, prenio je Radio SKAI.