Zvizdić na Samitu u Parizu: Članstvo u EU za nas je sinonim stabilnosti i mira
Današnji Samit u Parizu, a posebno njegove poruke, kao premijeri Zapadnog Balkana doživljavamo kao snažan inpuls našoj evropskoj perspektivi, daljem ekonomskom i demokratskom razvoju i regionalnom povezivanju koje vodi ka većem nivou saradnje, međusobnog razumijevanja i povjerenja, rekao je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić tokom svoj obraćanja na samitu u Parizu, javlja Anadolu Agency (AA).
Naveo je da članstvo u EU za BiH, ali i za kompletan prostor evropskog kontinenta sa kojeg dolazim, ne predstavlja samo geostrateški, politički ili ekonomski cilj.
“Članstvo u EU za nas je sinonim stabilnosti i mira, jačanja vladavine prava i stvarne demokratizacije našeg društva kao procesa koji predstavljaju condicio sine qua non našeg razvoja“, rekao je tokom obraćanja predsjedavajući Zvizdić.
On je rekao i da je Evropska unija najvažniji vanjskopolitički prioritet i da je BiH, bez obzira na probleme, u potpunosti opredijeljena da vrijedno i uporno nastavi raditi na pronalaženju rješenja i na daljem dinamiziranju evropskih integracija BiH.
“Tako ćemo danas potpisati Sporazum o uspostavljanju Regionalnog ureda za mlade, po uzoru na francusko – njemački ured za mlade, uspostavljen prije više od pola stoljeća“, rekao je predsjedavajući Zvizdić.
Naglasio je da je upravo taj ured daje primjer i predstavlja dobru paradigmu svih izazova koje je Evropa prošla u tom periodu, ali i benefita koji su uslijedili poslije takvih vizionarskih odluka. Rekao je da je mudrost i hrabrost njenih utemeljitelja koji su u teškim trenucima imali dovoljno odlučnosti i snage da savladaju predrasude i da politiku konfrontacije zamijene politikom saradnje i povezivanja kao temeljima tadašnje, ali i sadašnje Evropske unije.
“Upravo takva politika budućnosti, koja za zemlje Zapadnog Balkana predstavlja perspektivu članstva u Evropsku uniju jeste i ostaje najsnažniji poticaj za provođenje reformi, ali i za napore u pravcu pomirenja i vraćanja povjerenja u regiji. Ona je nesumnjvo doprinijela da se sva otvorena pitanja u regiji rješavaju dijalogom. Uspješnost dijaloga između zemalja regije po različitim pitanjima, počev od graničnih, pa sve do ekonomskih, pokazala je da politika proširenja Evropske unije i dalje predstavalja snažnu motivacijsku snagu i integracijski faktor na zemlje Zapadnog Balkana“, rekao je Zvizdić.
Izrazio je uvjerenje da Evropska unija nije cjelovita bez uključenja i država Zapadnog Balkana, te je izrazio nadu da će politika proširenja prema zemljama regije Zapadnog Balkana i dalje ostati u fokusu politike EU što je važno za prosperitetnu budućnost našeg regiona.
Predsjedavajući Zvizdić je upoznao prisutne sa realizacijom brojnih reformi koje su dovele do produktivne ekonomske i političke transformacije i spomenuo unapređenje poslovnog okruženja, rast BDP-a, povećanje izvoza, smanjenje vanjskotrgovinskog deficita, povećanje broja turista i otvaranje više od 20 hiljada radnih mjesta, dominantno u realnom sektoru. Rekao je da ostaje još puno posla i da je BiH spremna za provođenje reformi, ali i da bez podrške i bez novih investicija to neće biti moguće realizirati u obimu koji želimo i u dinamici koja bi nam omogućila ubrzanu regionalnu i evropsku integraciju.
Govoreći o nedavnim terorističkim aktima i o djelovanju nasilnih ekstremističkih pokreta širom kontinenta, predsjedavajući Zvizdić je rekao da u ovom momentu, više nego ikad prije, je potrebno promovirati civilizacijske vrijednosti i poruke mira, tolerancije i razumijevanja na kojima i počiva evropski pokret.
“Mi u BiH vjerujemo da terorizam može bti poražen samo koordiniranim djelovanjem i kroz preventivan i sveobuhvatan pristup koji uključuje aktivno sudjelovanje i saradnju svih država. Bosna i Hercegovina aktivno sudjeluje u borbi protiv terorizma, uključujući borbu protiv radikalizacije i nasilnog ekstremizma. Želimo preuzeti još aktivniju ulogu u procesu razvoja regionalnog sigurnosnog sistema kako bi zajedno s ostalim zemljama mogli odgovoriti na aktuelne sigurnosne izazove i na taj način doprinijeti evropskoj sigurnosti u cjelini“, rekao je predsjedavajući Zvizdić.
Ukazao je na potrebu da je neophodno da se problemi u vezi sa sigurnošću rješavaju kroz horizontalni i integrirani pristup, obuhvatanjem svih stubova sigurnosti, a to su: borba protiv terorizma, borba protiv teškog i organizovanog kriminala i granične sigurnosti.
Zvizdić je istaknuo da je BiH bila prva zemlja u regiji koja je usvojila Zakon o zabrani učešća na stranim ratištima, te višegodišnje strategije za borbu protiv organiziranog kriminala i prevenciju i borbu protiv terorizma.
Govoreći o migrantskoj krizi, predsjedavajući Zvizdić je, između ostalog rekao : „Iako BiH trenutno nije izložena većem prilivu migranata, poduzeli smo sveobuhvatne mjere u slučaju masovnijeg dolaska izbjeglica. To su mjere koje sadrže sigurnosnu i humanitarnu komponentu.Vjerujemo da je rješenje ilegalne migracije moguće samo na koordiniranom globalnom nivou, što podrazumijeva rješavanje uzroka ovih masovnih kretanja migranata i izbjeglica.“
Zvizdić se zahvalio na organizaciji konferencije i na snažnoj opredijeljenosti Evropske unije da zadrži fokus na Zapadnom Balkanu.
Predsjedavajući Zvizdić je zajedno s premijerima Albanije, Makedonije, Kosova, Crne Gore i Srbije, potpisao Sporazum o osnivanju Regionalnog ureda za saradnju mladih (RYCO).
Inače, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, zajedno sa premijerima regije, učestvovao je na Samitu lidera zemalja Zapadnog Balkana koji se održao u Jelisejskoj palači u Parizu. Domaćin samita je bio francuski predsjednik Francois Hollande, a skupu su prisustvovali i njemačka kancelarka Angela Merkel i italijanski premijer Matteo Renzi.
Na plenarnoj sjednici je razgovarano o evropskoj perspektivi regiona i saradnji u domenu migracija, sigurnosti i borbe protiv terorizma. Uvodnu riječ je održao francuski predsjednik Francois Hollande i tom prilikom rekao da Zapadni Balkan ima jasnu evropsku perspektivu, te ohrabrio države da nastave sa EU integracijama.
Obraćajući se prisutnima, predsjedavajući Zvizdić je čestitao predsjedniku Hollandeu na odličnoj organizaciji samita i na ukazanom gostoprimstvu. On je istaknuo da se prije samo desetak dana desio Brexit koji je otvorio brojne dileme i brojna pitanja. Rekao je da u ovom momentu niko sa sigurnošću ne može predvidjeti sve posljedice ovog događaja, ali da je siguran da su u trenutku objavjivanja rezultata referenduma mnogi građani Evropske unije, kao i zemalja Zapadnog Balkana bili tužni.