Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Počinje pravna bitka za bosanski jezik u Republici Srpskoj

nedim-civic23

Sastanak roditelja bošnjačke djece s područja srednjeg Podrinja u Republici Srpskoj gdje se osporava upotreba bosanskog jezika bit će upriličen 3. jula u Zvorniku, kada će početi pravna bitka protiv obrazovnog sistema u tom entitetu koji djeci onemogućava pravo da svoj jezik zovu bosanskim jezikom.

To je Feni danas potvrdio Nedim Čivić, predstavnik roditelja bošnjačke djece iz Zvornika i poslanik u Narodnoj skupštini RS-a, dodajući da bi tom sastanku trebali prisustvovati roditelji iz Janje, Bijeljine, Zvornika, Osmaka, Srebrenice, Bratunca i drugih mjesta, a na tom sastanku trebali bi biti dogovoreni naredni koraci u borbi za bosanski jezik.

Čivić je istaknuo da je održan i sastanak s pravnim zastupnikom roditelja i djece Bošnjaka Nedimom Ademovićem, koji je zastupnik roditelja iz Konjević- Polja, te najavljuje da će najvjerovatnije biti podnijeta kolektivna tužba roditelja protiv entitetskih institucija.

Sastanku u Zvorniku trebao bi prisustvovati advokat Ademović i pravni zastupnik Duško Tomić, koji je ujedno i dječiji ambasador, te bi tada trebao biti oformljen pravni tim koji će zastupati roditelje u pravosudnim institucijama.

Ipak Čivić očekuje da neće biti uspjeha u sudovima RS-a, ali tvrdi da će to otvoriti mogućnost da se pravna bitka nastavi u Ustavnom sudu BiH, dodajući da od države BiH očekuju pravnu zaštitu.

Čivić tvrdi da se ovakvim odnosom vlasti u RS-u pokušava ukinuti naziv jezika ističući da ukoliko se to dogodi onda će se jezici drugih naroda nazivati jezik srpskog, odnosno jezik hrvatskog naroda.

– Svjesni da je ovo političko pitanje, zasigurno ćemo ući u dugotrajnu pravnu bitku, ali borba roditelja Bošnjaka za pravo da mi odlučimo kako ćemo zvati naš jezik zapravo je borba za srpski i hrvatski jezik – pojasnio je Čivić.

Pozvao je sve građane bez obzira na vjeru, nacionalnost ili političku opredijeljenost da pomognu jednom od tri konstitutivna naroda u Republici Srpskoj.

Mišljenja je da bi se u cijeli proces trebale uključiti i državne institucije, a sve u cilju zaštite ljudskih prava u RS-u, ističući da će se u ovoj bici koristiti samo demokratska sredstva do konačnog cilja, a to je da u knjižicama i svjedočanstvima piše bosanski jezik, a ne “jezik bošnjačkog naroda”.