Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Političke posljedice britanskog referenduma na BiH mogu biti ozbiljne

brexit45

Početni ekonomski efekti već se intenzivno osjećaju i i isključivo su negativni, kako za samu Veliku Britaniju, tako i za Evropsku uniju, ali i globalnu ekonomiju – kazao je u intervjuu za Fenu ekonomski analitičar Igor Gavran povodom jučerašnjeg referenduma o ostanku ili izlasku Velike Britanije iz EU.

Gavran je mišljenja da će neizvjesnost i poremećaj tržišta, koji su sada prisutni, sigurno nastaviti negativno djelovati, bar dok se ne nagovijesti neki osnovni vremenski okvir i slijed koraka u kojima će se kretati status Velike Britanije u narednom periodu.

Kako je rekao, dugoročne efekte nije moguće predvidjeti, ali je sasvim izvjesno da će najteže i najdugotrajnije djelovati na samu Veliku Britaniju, zatim na EU i države s jačim ekonomskim vezama s ovim tržištima.

Naglasio je da je status Velike Britanije u EU identičan kao i prije referenduma te da tek nakon što država podnese službeni zahtjev za napuštanje EU, počinje procedura “razdruživanja” i pregovori o uređenju međusobnih odnosa nakon ovog procesa.

Napomenuo je da ovaj period može trajati čak i do dvije godine, tako da ništa se neće formalno izmijeniti “preko noći”.

Dugoročno političke i ekonomske posljedice, smatra ovaj ekonomski analitičar, mogu dalje da se kompliciraju i multipliciraju – ukoliko uslijedi očekivano jačanje tendencije ka nezavisnosti u Škotskoj i nestabilnosti u Sjevernoj Irskoj.

Također, dodao je, mogu se pojaviti tendencije ka napuštanju EU i njenih ostalih članica, i to zbog narušene stabilnosti i daljnje dominacije Njemačke u preostaloj zajednici.

Komentirajući uticaj rezultata referenduma na Bosnu i Hercegovinu, kazao je da je taj uticaj u ekonomskom smislu isključivo posredan.

– Svaka nestabilnost na tržištu EU djeluje negativno na bh. ekonomiju te se sigurno ne može očekivati ništa dobro, ali ni pogubno, jer direktne ekonomske veze s Velikom Britanijom su minimalne – pojasnio je.

Međutim, podvukao je da političke posljedice mogu biti ozbiljnije, jer je Velika Britanija jedna od država koje su najotvorenije podržavale BiH u njenim evropskim ambicijama.

Također, ukazao je na činjenicu da rezultat referenduma ukazuje i na rast negativne percepcije proširenja EU, koju bi u ostalim zemljama članicama EU sada njihove vlade mogle pokušati umanjiti daljnjim odgađanjem perspektive pristupanja novih članica, kao što je BiH.

Zaključio je da je sada dugoročne posljedice nemoguće pouzdano predvidjeti, pa čak ni slijed narednih događaja, ali da je sasvim izvjesno da će negativni efekti biti dominantni i dugotrajni.

Politička i ekonomska nestabilnost, istakao je Gavran, “ne mogu donijeti ništa dobro ni jakim ekonomijama, a pogotovo ne slabašnim kao što je BiH”.