Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Osim za kašalj sljez je dobar za debelo crijevo i želudac

bijeli sljez

Bijeli sljez trajna je biljka s mesnatim, jakim i razgranatim korijenom bijele boje. Iz korijena izbijaju najprije zeleni i okruglasti listovi, a zatim nekoliko stabljika što dosežu visinu do 2 metra.

Listovi na stabljici su prilično veliki, naborani, trokrpasti i debeli i s obje strane obrasli puštenim dlakama. Listovi su srebrnastosive ili sivo-zelene boje. Iako je djelotvoran u cjelosti, ljekoviti sastojci su najviše skoncentrisani u korijenu.

Onaj koji je izvađen prve godine je najefikasniji, jer ima najviše sluzi. Kasnije postaje deblji i tvrđi, pa i manje kvalitetan. Prvo se oguli i osuši na temperaturi od 60 do 70 stepeni, da ne bi potamnio, a sluz se razložila, pa zatim isjecka. Čaj od bijelog sljeza pomaže kod kašlja, bronhitisa, a preporučuje se i kod bronhijalne astme.

Koristi se i u liječenju upale debelog crijeva, dijareje i povraćanja kod odraslih i dojenčadi. Smiruje sluzokožu želuca, posebno u kombinaciji sa kamilicom. Nije štetan ni za bebe stare nekoliko dana, ispira im se nos kada je zapušen….. Priprema se tako što se isjeckan korijen drži oko dva sata u hladnoj, prokuhanoj vodi, da se sluz potpuno oslobodi. Čaj se zatim procijedi i pije nekoliko puta dnevno.

Korijen bijelog sljeza nikako ne smije da se kuha, jer se tada izdvaja skrob, pa je napitak gust i mutan. Sluzi u korijenu ima najviše u oktobru, na kraju vegetacije i tada bi korijen trebalo da se vadi.

Crni sljez ima slično dejstvo kao i bijeli. Potiče sa istoka, ima crveno-crne dekorativne cvjetove koji ukrašavaju bašte. Lijepi cvjetovi su najljekovitiji, kod nas su zastupljeni od juna do kraja septembra. Kada se oberu, pažljivo se suše na tamnom i vjetrovitom mjestu.

Cvjetovi sadrže sluz, tanin i antocijanski glikozid altein. Pomažu kod istih zdravstvenih tegoba kao i bijeli sljez. Ova biljka voli humusna, topla, sunčana i od vjetra zaštićena zemljišta.

Čaj se priprema tako što se u 2,5 dl vode stavi jedna kašičica crnog sljeza i ostavi preko noći. Ujutru se čaj zagrije, procjedi i pije. Za obloge se koristi talog od procjeđenog čaja, koji se miješa sa ječmenim brašnom i malo vode. Kaša se malo zagrije, stavi na pamučnu ili lanenu krpu, a zatim na bolno mjesto.