Svjetski dan izbjeglica: Dvadeset godina od rata u BiH i dalje 98.000 interno raseljenih
Pred Bosnom i Hercegovinom predstoji još mnogo posla u rješavanju pitanja interno raseljenih osoba kojih trenutno u zemlji, više od 20 godina od kraja agresije, ima 98.000, javlja Anadolu Agency (AA).
Poručeno je ovo sa konferencije u organizaciji Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH i UNHCR-a: “Zajedno za najugroženije”, povodom Svjetskog dana izbjeglica koji se obilježava u svijetu svakog 20. juna.
U periodu od 1992. do 1995. godine svoje domove napustilo je 2,2 miliona stanovnika, rekla je ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac.
Od tog broja, kako je naglasila 1,2 miliona je napustilo zemlju, a milion je ostalo raseljeno unutar nje.
“Danas, 20 godina poslije u BiH se vratilo oko 1,1 milion stanovnika, a to znači da se iz inostranstva vratilo 500.000 stanovnika, a 600.000 interno raseljenih lica vratilo se u svoje domove. Sada u statusu izbjeglica van BiH imamo oko 30.000 naših građana, dok je njih oko 700 našlo utočište u zemljama prijema i uz radnu dozvolu su ostali van BiH, a od milion interno raseljenih lica, taj status danas ima 98.000. Znači, pred BiH je značajan dio posla ali ohrabruje da je Parlamentarna skupština BiH i Vijeće ministara BiH dalo podršku našim naporima na analizi Aneksa sedam i zadužili nas da pratimo napredak u ovoj oblasti”, istakla je Borovac.
Prema njenim riječima, bh. vlasti predane su radu na projektima koji će obezbijediti suštinsku primjenu Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma odnosno stambenom regionalnom programu uslijed kojeg se BiH obavezala izgradnju 1.860 stambenih jedinica do 2017. godine.
“I dalje ostaju problemi vezani za povratak: infrastruktura, obnova stambenih jedinica, povratnici još uvijek nemaju riješena prava, imaju problema u socijalnoj zaštiti. Zato nam je zadatak da radimo na harmonizaciji zakona u oba entiteta kako bi se povratnici osjećali sigurno kada se vrate na svoja prebivališta. U tome također vidimo podršku međunarodne zajednice jer naša sredstva nisu dovoljna za takvo nešto. Povratak u BiH je uspjeh stabilnosti cijelog regiona”, zaključila je Borovac.
U svijetu se danas obilježava Svjetski dan izbjeglica u vremenu kada se svijet suočava sa velikom izbjegličkom krizom, podsjetio je Lars-Gunner Wigemark šef delegacije Evropske unije u BiH.
“Oko 65 miliona izbjeglica traže utočište širom svijeta, a mnogi od njih žele doći u Evropu. Međutim, vi u BiH ste bili pošteđeni izbjegličkog vala sa Bliskog Istoka, sjeverne i središnje Afrike. Bez obzira, vi itekako znate šta znači izbjeglica jer je oko dva miliona stanovnika je tražilo utočište u svijetu, to je bilo prije više od 20 godina, ali mnogi od njih nisu našli konačno rješenje”, rekao je Wigemark dodajući kako je pred BiH jako puno posla u smislu rješavanja pitanja interno raseljenih lica.
Prema njegovim riječima, na hiljade interno raseljenih u BiH još uvijek nema riješen “stalno krov nad glavom” što je nazvao neprihvatljivim.
“Moramo raditi na tome zajedno, finansijska sredstva za to postoje međutim poteškoća je identificirati one koji imaju pravo na korištenje stambenog programa. U svemu tome veliku ulogu igra u etnopolitika, umorni smo od takve politike koja ima udjela u ovom pitanju. Trebamo ostaviti to iza sebe i bavimo se korisnijim stvarima”, poručio je Wigemark.
Istakao je da je u BiH problem pitanje “brojanja” zasnovanog na etničkoj osnovi.
“Postoji finansiranje, velika sredstva za realizaciju ali ovdje postoji tendencija da se sve broji: ako jedna kuća izgrađena za Hrvata izbjeglicu, jedna se mora uraditi i za Srbina i za Bošnjaka, to je takva tendencija. Postoji i pitanje verifikacije jer određeni ljudi tvrde da nemaju krov nad glavom ali žive izvan BiH i tamo imaju dom. Naš fokus trebaju biti interno raseljene osobe, takvih je na hiljade u BiH”, zaključio je Wigemark.