Na čelo NTF-a vraćaju bivšeg direktora koji je oštetio firmu za 30 miliona KM
Iako članice vladajuće koalicija SDA, SBB i HDZ vrlo teško postižu dogovor oko krucijalnih stvari za građane BiH, kao što je usaglašen mehanizam koordinacije, pitanje izbora u Gradu Mostaru, popisa stanovništva, s nevjerovatnom lakoćom rješavaju pitanja kadroviranja i imenovanja u javne kompanije i preduzeća, piše novinska agencija Patria.
Dragan Čović lider HDZ-a BiH što poželi to i dobije, a ponovo su mu interesantni Naftni terminali Federacije, a na mjesto direktora bit će vraćen bivši kompromitirani direktor Josip Tomić!?
Tomić je ostao upamćen po potpisima pogubnih ugovora na 39 godina sa Deltagripom, pa je Delta plaćala tri i po marke po toni uskladištene robe, a drugi dvostruko više. Ovaj osuđeni kadar HDZ-a nanio je štetu Terminalima FBiH veću od 30 miliona KM, a bivša Vlada FBiH jedva je sačuvala i pokrila ove gubitke. Vlada FBiH, da bi spasila NTF od stečaja, bila je primorana prije tri godine podići kredit kod komercijalnih banaka kako bi isplatila 15 miliona dolara Deltagripu, a po presudi Arbitražnog suda u Parizu.
Podsjećamo, pravosnažnom presudom suda u Dubrovniku 6. juna 2014. godine osuđen je na kaznu zatvora u trajanju od 10 mjeseci, uslovno na godinu i to zbog pronevjere nešto više od 14.000 maraka.
Tomić je kako stoji u presudi u privrednom poslovanju povrijedio dužnost zaštite tuđih imovinskih interesa koja se temelji na zakonu i na taj način pribavio sebi protupravnu imovinsku korist te time onome o čijim se imovinskim interesima dužan brinuti prouzorčio štetu.
No, Čovića ne interesira šteta koja bi mogla nastati za građane FBiH i njihovu imovinu, jer Terminali Federacije, inače su u vlasništu Federalne vlade, a upravljaju Naftnim terminalima u Pločama.
Kako neko osuđen za privredni kriminal može biti nagrađen tako visokom pozicijom i to u javnoj kompaniji koju je zavio u crno pitali smo Rifata Fetića, dugogodišnjeg predsjednika Nadzornog odbora NTF-a.
On u izjavi za Patriju kaže da je bio protiv dolaska Tomića, ali nije pojasnio kako je onda on imenovan, ako je Fetić kao predsjednik NO bio protiv njegovog novog imenovanja. Da stvar bude jasnija po Statutu NFT za svako imenovanje potrebna je saglasnost NO. No, Fetić tvrdi suprotno:
– To je odluka politike. Ja sam bio protiv toga vrlo jasno, i na sjednicama NO, prije nego je nova struktura došla. Obrazlagao sam da to nije dobar poslovni potez ali su oni ipak odlučili da ga dovedu – kaže Fetić, opet ne precizirajući ko to dovodi Tomića.
Također Fetić navodi da će Tomić doći na funkciju direktora, ali „da još uvijek nije izvršena zamjena“. Fetić koji već 10-tak godina obnaša funkciju predsjednika Nadzornog odbora NTF-a nije bio do kraja jasan odgovarajući na pitanje kakva je ovo poruka građanima i da li i on osjeća poraz od politike, jer bi ovo mogao biti svjetski presedan da se na čelo kompanije vrati osuđena osoba koja je istu tu firmu oštetila za 30 miliona KM.
– Evo ja sam vam kazao, mislim da će vrijeme vrlo brzo pokazati ko je bio upravu, oni koji su ga doveli ili mi koji smo bili protiv toga. Moguće je da nas iznenadi, pa napravi nešto suprotno od onog što mi mislimo. Ja sam mišljenja da dok se god vode postupci protiv ljudi, neovisno je li to Tomić ili neko drugi, da ih ne treba dovoditi na rukovodeće pozicije dok se ne okonča postupak – ističe Fetić ne precizirajući kako je on mogao zaustaviti ovu lakrdiju.
Inače, osim pravosnažne presude u sarajevskom Kantonalnom tužilaštvu u toku je istraga u vezi s Naftnim terminalima i protiv Josipa Tomića.