Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Na sjeveru BiH pronađeni tigrasti komarci: Još uvijek nema pojava bolesti

BiH

komarac

Vodeći se informacijama iz regiona da se na Balkanu pojavljuju određeni prenosioci bolesti kojih ranije nije bilo, Veterinarski institut “Dr Vaso Butozan” ispitivanjem je utvrdio prisustvo tigrastih komarara u Banjoj Luci, Laktašima, Gradišci, Bijeljini i Brodu, javlja Anadolu Agency (AA).

Riječ je o insektu Aedes albopictus koji je izvorno tropska i subtropska vrsta iz jugoistočne Azije. Ovaj prilagodljivi i opasni komarac prenosi različitih arboviruse poput uzročnika groznice Zapadnog Nila, žute i denga groznice, zika virusa i drugih bolesti.

Direktor Instituta “Dr Vaso Butozan” Drago Nedić za AA je potvrdio kako su jedinke odraslih tigraskih komaraca pronađene u velikom broju i na više različitih lokacija.

Prema njegovim riječima, neobično je to što je tigraski komarac svoje stanište našao na sjevernim dijelovima BiH jer je karakterističan za priobalna područja.

“Došli smo do nalaza da se na našem prostoru nalazi tigrasti komarac koji do sada nikad nije bio na prostoru BiH. To znači da on na ovoj geografskoj širini ima povoljne uslove za rast i razvoj jer smo pronašli odrasle komarce koji su nastali ovdje. Nismo našli u njima prisustvo opasnih zaraznih bolesti, ali ukoliko bi se ti uzročnici bolesti pojavili, oni bi se mogli prenijeti na veliku populaciju ljudi. Sugerisali smo zato nadležnim službama, lokalnim zajednicama, da se mjere dezinsekcije primjene što prije kako bi se uništila jajašca ovih insekata”, rekao je Nedić dodajući kako se jajašca tigraskog komarca nalaze najčešće u gumama automobila gdje se zadržava određena količina vode pogodna za razvoj larvi komarca.

Prema njegovim riječima, pretpostavlja se da je tigraski komarac na područje BiH došao preko određenih pošiljki, automobilskih guma ili migracijama ljudi.

“Moguće da je migracijama, možete ga donijeti u koferu sa garderobom. On je uglavnom posljednjih desetak godina bio kod nas u području Mediterana, ali nije bilo slučajeva da je otišao na našem prostoru tako sjeverno daleko. Znači da se on mogao prenijeti na jako puno načina”, istakao je Nedić.

Dodaje kako su uobičajeni komarci najaktivniji u ranim večernjim satima, a pasivni tokom dana, dok su tigraski komarci vrlo agresivni tokom cijelog dana.

Prema njegovim riječima, najbolji metod uništavanja djeluje dok su komarci još u razvoju, a dezinsekcija ima najslabiji efekat kada se primijenjuje na odraslim jedinkama komarca.

Registrovanih slučajeva bolesti koje tigrasti komarac može prenijeti, kako tvrdi, još uvijek nema u BiH.

“Najvažnije da nismo imali slučajeva bolesti, a drugo ne postoji razlog za paniku. U svakom slučaju, dovoljan je alarm da se populacija ovih komaraca što više smanji jer ukoliko bi došlo do pojave ovdje bolesti onda bi velika populacija ovih komaraca mogao zaraziti veliki broj ljudi za kratko vrijeme. Posebno je važno da se suzbijanje komaraca uradi u razvojnoj fazi jer kad se pojave odrasli komarci onda efekti uništavanja komaraca su najslabiji”, naglašava Nedić.

Dodaje kako je najvažnije ispitati koliko sjeverno su najdalje tigrasti komarci našli svoje stanište.

“Projekat je podrazumijevao aktivnosti na području cijele BiH i kolege u Federaciji BiH su ga također radile. U ovom trenutku, važno je koliko su sjeverno najdalje nađeni ovi komarci. Nije nam neobično da je on nađen u priobalju, na Jadranu, ali kad smo ga sada našli na sjeveru BiH, to znači da ga ima sve dole južnije sigurno”, zaključio je Nedić.

Iz Ureda za veterinarstvo BiH za AA su rekli kako “do sada nisu zaprilimili nikakvu službenu prijavu o prisustvu tigrastog komarca u Federaciji BiH”.