Tržište gasa
HDZ, ipak, nije iznad Ustava: Bradara potpisala Zakon o južnoj interkonekciji!
![lidija bradara](https://fokuscdn.b-cdn.net/wp-content/uploads/2025/02/lidija-bradara-1080x567.webp)
Predsjednica FBiH se nije usudila kršiti Ustav, jednako kao ni njen stranački kolega Tomislav Martinović. Ali priča još nije završena
Predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, koja je potpredsjednica HDZBiH, 10. februara je potpisala ukaz o proglašenju Zakona o gasovodu „Južna interkonekcija BiH i Hrvatska“, saznaje Fokus.ba.
Učinila je to, uprkos žestokim opstrukcijama njene stranke, odugovlačenju i protivljenju da se ovaj zakon usvoji u formi u kojoj je usvojen. Naime, poslanici i delegati HDZ-a u Federalnom parlamentu, u konačnici nisu ni glasali za ovo zakonsko rješenje.
![](https://fokuscdn.b-cdn.net/wp-content/uploads/2025/02/ukaz-lidija-bradara-1-1024x329.jpg)
Kada stupa na snagu
Da Bradara nije potpisala ovaj ukaz, prekršila bi Ustav, jer se radi o nadležnostima predsjednika FBiH da potpisuje odluke koje usvaja Parlament. Isto vrijedi i za HDZ-ovca Tomislava Martinovića, čelnika Doma naroda PFBiH. I njegov potpis se nalazi na zakonskom rješenju kojeg nije prihvatio HDZBiH.
![](https://fokuscdn.b-cdn.net/wp-content/uploads/2025/02/na-zakonu-i-potpis-Martinovica-1024x449.jpg)
Budući da je potpisan 10. februara, ovaj zakon će de facto i de jure, stupiti na snagu 18. feburara, dakle osam dana nakon objave u Službenim novinama FBiH.
Južna interkonekcija, koja podrazumijeva izgradnju gasovoda prema termnalnu na otoku Krku u Hrvatskoj, znači kraj monopola ruskog „Gazproma“ i istovremeno ukidanje ovisnosti BiH o ruskom plinu.
Ipak, prije nego što se ove zakonsko rješenje počne implementirati morat će se potpisati međudržavni sporazum između BiH i Hrvatske. Potpisivanje tog sporazuma mora odobriti Vijeće ministara BiH u kojem sjede kadrovi HDZBiH.
Znakoviti Čović
Sam predsjednik HDZBiH Dragan Čović, dva dana prije nego što će Bradara, kako ne bi kršila Ustav FBiH, ipak potpisati Zakon o južnoj interkonekciji, u izjavi za medije je dao je znakovitu izjavu kojom nagovještava da stvari ipak neće ići glatko.
Naime, Čović je rekao da bi, čak i uz potpunu saglasnost svih strana, za njegovu provedbu bilo potrebno najmanje šest do sedam godina.
“Interes Hrvatske je da se ovaj pravac uspostavi, ali da su svi htjeli, već bismo bili bliže realizaciji. Predlagao sam rješenje na fini način, ali neki to ne žele. Ovaj zakon, u trenutnom obliku, nije provediv, a oni koji su ga donijeli sada druge optužuju za nekakve ruske utjecaje – zaključio je Čović.
Njegova stranačka kolegica Marina Pendeš, koja je delegatkinja u Domu naroda PSBiH dan ranije u intervjuu za Federalnu TV rekla da za HDZ ovo nije završena priča.
-S posljedicama će se suočiti oni koji su napravili ili da kažem pokazali silu demokratije u Federaciji Bosne i Hercegovine. Naravno, da biste vi napravili projekt južne plinske interkonekcije, vi morate razmišljati o tome da napravite međunarodni sporazum, da se još puno toga odradi – rekla je Pendeš.
Jesu li posljedice za stanovništvo Bosne i Hercegovine (koje trenutno po pitanju gasifikacije ovise o volji Rusije) te da će HDZBiH u Vijeću ministara (uz pomoć SNSD-a) blokirati usvajanje prijedloga međudržavnog sporazuma, ostaje da se vidi.