Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

upozorenje i upute

Pasoši bh. građana na dark webu, IDDEEA: Budite oprezni, hoteli i turističke agencije nemaju pravo zadržavati kopije ličnih dokumenata

pasos bih foto
FOTO: Pixsell
Bh. pasoš

Hoteli, turističke agencije i druge privatne organizacije nemaju zakonsko pravo zadržavati kopije ličnih dokumenata – Šta je dark web

Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) reagovala je na informacije o prodaji skeniranih pasoša na ilegalnim internet platformama (tzv. dark web). IDDEEA naglašava da ovakve zloupotrebe najćešće nastaju zbog nepažnje pojedinaca prilikom korištenja i čuvanja ličnih dokumenata, a ne zbog kompromitacije zvaničnih baza podataka.

Svi lični podaci bh. građana u zvaničnim evidencijama su maksimalno zaštićeni

IDDEEA obavještava građane da su svi lični podaci u zvaničnim evidencijama zaštićeni na najvišem sigurnosnom nivou i da ne postoji rizik od kompromitacije podataka iz zvaničnih baza.

„Zakonom o zaštiti ličnih podataka BiH, kao i drugim relevantnim propisima, jasno je definisano ko i u kojim okolnostima može zahtijevati kopiju ličnih dokumenata. Kopiranje i skeniranje ličnih dokumenata dozvoljeno je samo ovlaštenim institucijama i organizacijama u skladu sa zakonskim osnovom i u tačno propisane svrhe. Posebno napominjemo da hoteli, turističke agencije i druge privatne organizacije nemaju zakonsko pravo zadržavati kopije ličnih dokumenata bez izričite zakonske osnove. Oni imaju pravo utvrditi lični identitet i evidentirati osnovne podatke, poput imena i prezimena te razloga posjete, ali bez obaveze ostavljanja originalnih dokumenata na recepciji hotela i slično.“, navodi se u saopćenju IDDEEA-e.

Tri upute kako da zaštitite svoja lična dokumenta

IDDEEA podsjeća građane na osnovne mjere zaštite ličnih dokumenata:

  • Pažljivo rukovanje dokumentima – Ne dijelite skenirane ili fotografisane kopije pasoša i drugih ličnih dokumenata, posebno putem interneta i neprovjerenih servisa. Nepoznati online servisi mogu predstavljati ozbiljan sigurnosni rizik.
  • Prijava izgubljenog ili ukradenog dokumenta – Ukoliko dođe do gubitka ili krađe pasoša, odmah prijavite slučaj nadležnim organima kako bi se dokument zvanično poništio i spriječila eventualna zloupotreba.
  • Provjera identiteta prilikom ustupanja podataka – Budite oprezni kome i u koje svrhe dajete podatke sa svojih dokumenata. Neodgovorno ustupanje može dovesti do pokušaja identitetske krađe i zloupotrebe.

Digitalni potpis kao sigurna alternativa

IDDEEA kontinuirano unapređuje sigurnosne standarde i primjenjuje najsavremenije tehnološke mjere kako bi osigurala integritet ličnih podataka građana Bosne i Hercegovine. Svaka sumnja u zloupotrebu ličnih podataka i/ili dokumenata treba biti prijavljena nadležnim organima.

IDDEEA podstiče građane da koriste digitalni potpis kao siguran i pouzdan način autentifikacije u online komunikaciji s institucijama i privatnim sektorom.

„Korištenjem digitalnog potpisa građani mogu smanjiti rizik od zloupotrebe ličnih podataka, identitetskih prevara i neovlaštenog pristupa njihovim dokumentima. Digitalni potpis omogućava brže i efikasnije obavljanje administrativnih poslova bez potrebe za fizičkim dolaskom i ustupanjem ličnog dokumenta, čime se dodatno poboljšava zaštita privatnosti i podataka korisnika“, poručili su iz IDDEEA-e.

Informacije o prodaji pasoša na dark webu

pasosi bh gradjana na dark webu
FOTO: Screenshot
Paosiši bh. građana na dark webu

Podsjetimo, mediji su prije dva dana objavili tekst u kojem je navedeno da se na dark webu prodaju pasoši građana BiH, a da mnogi toga nisu ni svjesni. Ethical hacker Arnela Šabović izjavila je da na dark webu postoje brojna mjesta na kojima se prodaju fotografisani dokumenti bh. građana. Ove informacije dodatno naglašavaju potrebu za oprezom prilikom rukovanja ličnom dokumentacijom.

IDDEEA apeluje na građane da budu svjesni opasnosti dijeljenja svojih dokumenata i da preduzmu sve raspoložive mjere zaštite kako bi spriječili potencijalne zloupotrebe. Takođe, preporučuje se korištenje digitalnih tehnologija koje poboljšavaju sigurnost ličnih podataka.

Šta je dark web i deep web

Ako zamislite internet kao ogromno more ili okean, ono što vidimo iznad površine su sve stranice koje su lako dostupne putem standardnih pretraživača, poput Googlea. Deep web je mnogo veći dio tog ledenog brijega i skriven je ispod površine, tu su svi podaci i stranice koji nisu indeksirani u pretraživačima. Dark web, s druge strane, je kao mračna pećina unutar tog ledenog brijega, dakle mali je dio i najopasniji. Za pristup treba da imate poseban software – Tor pretraživač, i tu se nalaze sve te ilegalne aktivnosti, poput crnog tržišta, trgovine ukradenim podacima, falsifikovanim dokumentima, i svim drugim kriminalnim radnjama.