Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Fokus saznaje

Dok Dodik “navija” za Trumpa, Košarac privremeno blokirao sporazum važan za SAD?!

Foto: Pixsell/Google map

SAD i druge države Zapada pozvale BiH da se pridruži zemljama koji garantuje suverenitet strateški važnog područja kod Norveške. Na drugoj strani je Rusija koja ne krije svoje apetite prema ovom arhipelagu

Na sjednici Vijeća ministara BiH održanoj 30. januara SNSD-ov ministar vanjske trogvine i ekonomskih odnosa Staša Košarac, kako saznaje Fokus, privremeno je blokirao pridruživanje Bosne i Hercegovine Sporazumu između Norveške, Sjedinjenih Američkih Država, Danske, Francuske, Italije, Japana, Nizozemske, Velike Britanije i Irske i Britanskih pomorskih teritorija i Švedske po pitanju Spitsbergena (Svalbard), (Ugovor o arhipelagu Spitsbergenu).

Bosna i Hercegovina je od navedenih zemalja pozvana da se pridruži ovom pravnom aktu koji je potpisan 9. februara 1920. godine u Parizu, a kojim se garantuje suverenitet Norveške nad arktičkim arhipelagom Svalbard/Spitsbergen. U aktuelnom geopolitičkom momentu odnosno utrci između SAD i Rusije za ovladavanjem arktičkog područja, ovaj dio Norveške postao je od strateške važnosti.

Grenland i Svalbard

Naime, još i prije nego što je novi predsjednik SAD-a Donald Trump najavio da će preuzeti Grenland, kada je riječ o Svalbardu, Rusija je u proteklim godinama suprotno navedenom sporazumu nametala svoje prisustvo na ovom strateški važnom području kuda, inače, plove brodovi ruske Sjeverne flote.

Andrej Guruljov, poslanik vladajuće stranke Jedinstvena Rusija i general-pukovnik u rezervi, sredinom januara ove godine je predložio da Rusija zauzme područje ovog norveškog arhipelaga.

Međutim, na navedenoj sjednici Vijeća ministara, u momentu dok predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, još uvijek nije okončao likovanje i slavlje zbog izbora Trumpa, Košarac je odlučio da za sada zaustavi da se BiH pridruži spomenutom sporazumu. Predložio je da se on uputi u Predsjedništvo BiH kako bi o njemu prvo stav zauzela članica Predsjedništva.

Inače, kako stoji u obrazloženju odluke koja je došla na Vijeće ministara BiH, u okviru sporazuma o priznavanja suvereniteta Norveške nad arktičkim arhipelagom Svalbard/Spitsbergen zemlje potpisnice dobile su jednaka prava da se bave komercijalnim aktivnostima na otočju arhipelaga, što uključuje pravo iskopavanja uglja, kao i ribolovstvo.

Prema preambuli Sporazuma, potpisnice „žele, uz priznavanje suvereniteta Norveške nad arhipelagom Spitsbergen, uključujući i Medvjeđe ostrvo, vidjeti da su ovi teritoriji osigurani jednakim režimom kako bi se omogućio njihov razvoj i mirno korištenje“.

BiH i uzorci smjena

Tokom vremena Svalbard/Spitsbergen je postao mjesto gdje naučnici i istraživači iz cijelog svijeta mogu raditi na različitim projektima, a posebno se ističe značaj istraživanja iz područja klimatskih promjena.

Norveška je na Svalbardu izgradila objekte za zaštitu i čuvanje sjemena iz cijelog svijeta i time, osim što pomaže u očuvanju svjetskog biljnog diverziteta, Svalbard simbolizira i mjesto međunarodne saradnje i solidarnosti. U svjetskom trezoru sjemena je deponovano preko milion uzoraka koji su dostavljeni iz gotovo 100 generičkih centara širom svijeta, s kojim i Bosna i Hercegovina ima dugogodišnju saradnju i koja je također uskladištila svoje uzorke sjemena.

Imajući u vidu dobre i prijateljske odnose između Bosne i Hercegovine i Kraljevine Norveške smatramo opravdanim pristupanje Bosne i Hercegovine Svalbardskom sporazumu. Također, obzirom da je u konkretnom slučaju potrebno provesti istovremeno postupak pristupanja i ratifikacije predmetnog sporazuma, te imajući u vidu da je navedeni sporazum zaključen 1920. godine, nisu moguće izmjene teksta istog – stoji u obraloženju Ministarstva vanjskih poslova BiH koje je delegiralo ovaj sporazum na usvajanje.