Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Traži se hitna sjednica

Produbljivanje krize u vlasti BiH zahtjevom za smjenu Nikole Špirića iz kolegija Doma naroda

Foto: Hazim Aljović/FENA
Nikola Špirić

Miletić navodi da je uvjeren da će u Domu naroda biti dovoljno ruka za smjenu Špirića, ukoliko SNSD ne blokira rad ovog doma bojkotom sjednice

Predsjedavajućem Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine upućen je zahtjev za sazivanje hitne sjednice ovog doma, sa tačkom dnevnog reda – razrješenje Nikole Špirića, prvog zamjenika predsjedavajućeg ovog doma.

Ovo je za Radio Slobodna Evropa (RSE) u četvrtak potvrdio Zlatko Miletić, jedan od petorice delegata ovog doma koji su potpisali zahtjev.

Špirić je kadar Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, proruskog predsjednika entiteta Republika Srpska. Ovu stranku već dvije sedmice iz državne vlasti pokušavaju izbaciti stranke “Trojke”, njihovi dojučerašnji koalicioni partneri iz entiteta Federacija Bosne i Hercegovine.

Miletić navodi da je uvjeren da će u Domu naroda biti dovoljno ruka za smjenu Špirića, ukoliko SNSD ne blokira rad ovog doma bojkotom sjednice.

Uz Miletića su zahtjev potpisali Želimir Nešković iz Srpske demokratske stranke, Nenad Vuković iz Partije demokratskog progresa, Ilija Cvitanović iz Hrvatske demokratske zajednice 1990, te Kemal Ademović iz Naroda i pravde (NiP).

Zahtjevom se produbljuje kriza vlasti u BiH, nakon što su krajem januara stranke Trojke, koje čine Socijaldemokratska partija BiH (SDP), NiP i Naša stranka (NS), raskinule koalicioni dogovor sa SNSD-om, te pokušavaju okupiti novu parlamentarnu većinu sa opozicionim strankama iz Republike Srpske.

Najveću prepreku na putu ka izbacivanju SNSD-a iz državne vlasti predstavlja Hrvatska demokratska zajednica (HDZ), čiji lider Dragan Čović predsjedava Domom naroda BiH.

Raskid koalicionog sporazuma je uslijedio nakon su poslanici SNSD-a bili suzdržani na glasanju za dva ključna evropska zakona u Predstavničkom domu Parlamenta BiH.

Trojka je tada istakla da je riječ o “kršenju koalicionog dogovora”, te su naveli da je potrebno suprotstaviti se “nasrtajima na Ustav BiH i blokadama procesa pridruživanja naše države Evropskoj uniji”.

U Predstavničkom domu Bosne i Hercegovine je nedavno na zahtjev Trojke izglasana smjena zamjenika predsjedavajućeg Nebojše Radovanovića, također SNSD-ovog kadra.

Trojka je 5. februara podnijela i zahtjev za smjenu dva SNSD-ova ministra u Vijeću ministara BiH, a pokušaj izbacivanja SNSD-a iz državne vlasti je doveo do “pat pozicije” i blokade rada državnin institucija.