Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Sarajevo

Počela konferencija projekta EU4FAST o ulozi žena u borbi protiv trgovine ljudima

eu4fast
Foto: Fena

Sa učesnicima konferencije mišljenja su razmijenili zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Adebajo Babajide i predstavnica UN Women u BiH Jo-Anne Bishop

Predstavnici zemalja regiona, kao i međunarodnih nadležnih tijela danas su u Sarajevu nastavili provođenje aktivnosti u borbi protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima na zapadnom Balkanu i to održavanjem regionalne konferencije u Sarajevu pod nazivom „Uloga žena u provođenju zakona: žene na čelu predvode promjene u naporima borbe protiv trgovine ljudima na zapadnom Balkanu“.

Učesnike iz Srbije, Crne Gore, Kosova, Sjeverne Makedonije, Albanije i BiH pozdravila je predsjednica Mreže policijskih službenica Kristina Jozić te im skrenula pažnju na povećano učešće žena u procesima suzbijanja trgovine ljudima na zapadnom Balkanu u aktivnostima u kojima su žrtve trgovine ljudima žene pogotovo u svrhu seksualne eksploatacije.

-Sa svim predstavnicima policijskih agencija danas ćemo razmotriti i probleme s kojima se susreću policijske službenice zbog činjenice da su u našem društvu još uvijek prisutni rodni stereotipi prema ženama u policiji. Razgovarat ćemo i o preprekama koje ih sprečavaju u napredovanju u više činove u policijskim srukturama. Nadam se da ćemo zajednički definirati načine za prevazilaženje navedenih problema policajki – izjavila je Jozić.

Ova konferencija će ishoditi zajedničkim inicijativama za jačanje regionalne saradnje u svijetlu Rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda 1325 (S/RES/1325), o ženama, miru i sigurnosti, i njenog značaja za napore u borbi protiv trgovine ljudima. Jednom od komponenti Rezolucije istaknuta je potreba za povećanjem zastupljenost žena kao posebnih predstavnika i izaslanika, te u terenskim operacijama, osobito među policijom.

Njemački ambasador u BiH Thomas Fitschen kazao je da je fokus konferencije na promovisanju rodne ravnopravnosti u strukturama pravosudnih organa i kako to podržava vladavinu prava.

Istraživanja, kako navodi, pokazuju da mješoviti timovi bolje mogu odgovoriti potrebama svih građana, pružajući efikasniji i rodno osjetljiviji rad policije, posebno u pogledu žena i djece koji su postali žrtve trgovine i kojima je potrebna zaštita od nasilja i drugih kršenja ljudskih prava.

Foto: Fena

-Današnja konferencija je dokaz napretka koji je već postignut i stalne potrebe za zajedničkim djelovanjem. Zajedno možemo izgraditi snažniju, pravedniju budućnost za Bosnu i Hercegovinu, Zapadni Balkan i Evropu u cjelini – rekao je Fitschen.

Sa učesnicima konferencije mišljenja su razmijenili zamjenik šefa Delegacije EU u BiH Adebajo Babajide i predstavnica UN Women u BiH Jo-Anne Bishop.

-Inkluzivan sektor sigurnosti nije samo stvar pravičnosti nego i jačanja sistema pravde i zaštite svih građana naročito ranjivih grupa. Žene igraju ključnu ulogu u provođenju zakona, ali su i dalje nedovoljno zastupljrene. Slamanje ovih barijera je ključno za efikasniji i pravedniji sistem. Jačanjem uloge žena unutar ovih sistema težimo jednakosti i poboljšavamo ukupnu efikasnost sistema – kazao je Babajide.

Naglašava da je BiH ostvarila napredak u rodnoj ravnopravnosti, uprkos čemu su potrebni novi napori u usvajanje novog akcionog plana.

-Predanost Evropske unije rodno osjetljivim politikama ide i šire od teme današnje diskusije, te je dio naših širih nastojanja da izradimo snažnije i otpornije instituje u BiH i cijeloj regiji. Danas će učesnici imati priliku da čuju više o regionalnom Projektu jačanja borbe protiv ilegalne imigracije i trgovine ljudima na zapadnom Balkanu (EU4FAST) pri čemu radimo na osiguranju efikasnog i koordiniranog odgovora na izazove s kojima se suočava region, među kojima je borba protiv organizovanog kriminala i trgovine ljudima. Regionalna saradnja je ključna za ta nastojanja – poručio je Babajide.

Konferencija se održava kao dio Projekta jačanja borbe protiv ilegalne imigracije i trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu (EU4FAST) koji se provodi od juna 2023. godine, a traje do maja 2027. godine. Iza njega stoji GIZ, te ministarstva unutrašnjih poslova Austrije, Njemačke, Hrvatske, Italije i Slovenije. U okviru njega provode se mjere prevencije, zaštite, krivičnog gonjenja i partnerstva.

Predstavnica UN Women u BiH Jo-Anne Bishop poručila je da su ženska prava i rodna ravnopravnost od ključne važnosti za postizanje istinskih inkluzivnih sektora sigurnosti i provođenja zakona.